Novosti: Vojska tuži Davinića

Izvor: B92, 19.Dec.2015, 15:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novosti: Vojska tuži Davinića

Nekadašnji ministar odbrane SCG Prvoslav Davinić mogao bi da odgovara zbog štete koju je tokom svog mandata naneo vojsci i državi, pišu "Večernje novosti".

Njegovom protivzakonitom odlukom, 2004. godine bez posla u sistemu odbrane ostalo je više od 4.000 civila.

Gotovo svi prekobrojni presavili su tabak, tužili vojsku i debelo naplatili propust države.

Da bi bivši ministar i njegovi tadašnji saradnici iz Ministarstva odbrane mogli da se suoče sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << posledicama višemilionske štete nastalu nezakonitim postupanjem tokom reforme vojske, najavio je i vojni pravobranilac pukovnik Vjekoslav Bogunović.

"Ako je nadležni rukovodilac ili starešina nezakonito doneo akt o prestanku službe, koji je kasnije sud poništio, on mora da snosi odgovornost. Kada prvi put neko bude platio za štetu koju je prouzrokovao nezakonitim postupanjem, svako će u sistemu razmisliti o pravnom okviru svog delanja", kaže Bogunović.

Vojni pravobranilac, na osnovu do sada utvrđenih nepravilnosti vezanih za ovaj slučaj, uputiće predlog za pokretanje postupka za naknadu štete protiv osoba koje su je prouzrokovale.

U Ministarstvu odbrane ne isključuju da se u središtu budućeg postupka nađe i više članova kolegijuma ministra odbrane iz tog vremena, koji su pripremili akte na osnovu kojih su ljudi ostali bez posla.

Prvoslav Davinić tvrdi da prilikom smanjivanja brojnog stanja vojske 2004. i 2005. godine - nije bilo kršenja zakona.

"Po zahtevu međunarodnih organizacija bili smo prinuđeni da smanjimo budžet. Odlukom tadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića dobili smo nalog da sistem odbrane smanjimo za 5.400 civila i oko 2.000 vojnih lica. Tome je prethodila izmena Zakona o vojsci, kojim su se stekli uslovi da ovi ljudi napuste vojsku. Pripremili smo sve potrebne akte i usvojili i novu sistematizaciju radnih mesta, koja je bila bazirana na zakonu i ostalim propisima", rekao je Davinić za "Večernje novosti".

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Vojska tuži Davinića

Izvor: Večernje novosti, 19.Dec.2015

NEKADAŠNjI ministar odbrane SCG Prvoslav Davinić mogao bi da odgovara zbog štete koju je tokom trajanja svog mandata naneo vojsci i državi. Njegovom protivzakonitom odlukom, 2004. godine bez posla u sistemu odbrane ostalo je više od 4.000 civila. Gotovo svi prekobrojni presavili su tabak, tužili...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.