Novosti: Anegdote iz biblioteke

Izvor: Mondo, 07.Maj.2013, 12:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novosti: Anegdote iz biblioteke

Posle tri godine došao dečko u Biblioteku grada Beograda da vrati pozajmljenu knjigu i priča da se, baš kad je bio krenuo da je vrati, zaglavio u liftu. Od tada mu se sloši i uhvati ga muka kad god pomisli na biblioteku.

Ovo je samo jedno od opravdanja koje zaposlenima u gradskoj biblioteci daju članovi, koji prekorače sve moguće rokove za vraćanje uzetih knjiga.

Tanja Anisijević iz Biblioteke grada kaže za "Novosti" da je većini neprijatno kada se posle više >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << meseci ili čak godina vrate sa pozajmljenim štivom.

"Desilo se da nam je čovek posle 15 godina vratio knjigu. Završio fakultet i otišao u inostranstvo. Posle se vratio i došao da upiše u biblioteku, a mi pronašli da nam duguje knjigu", priseća se Tanja Anasijević.

"Za nevraćene knjige uzete tokom prošle godine tek počinjemo da podnosimo tužbe, jer smo ostavili prostor ljudima da se sami prisete i vrate ih. Najčešće se zagubi srednjoškolska lektira i to uzeta u maju pred raspust. Inače srednjoškolce i studente najčešće i opominjemo, ali su oni i najbrojniji među našim članstvom."

Neretko članovi vraćaju i oštećene knjige, a kućni ljubimci poput papagaja i pasa baš vole da grickaju tvrde poveze.

"Tačno se zna koja je knjiga bila na plaži, a fleke od kafe i vode su najčešće, mada ima onih i od hrane. Masovno između stranica nalazimo fotografije, račune i novac, pa onda zovemo da ljudi dođu i uzmu ih. Leti svi redom u biblioteci na stolu zaboravljaju naočare za sunce ili mobilne telefone. Imamo poseban deo gde čuvamo sve te zaboravljene stvari", kaže za list bibliotkarka.

"Desilo se i da je jedna gospođa vratila knjigu, a kada ju je bibliotekarka otvorila iz nje je ispala buba. Zaposlena radnica tad protrese knjigu, kad iz nje počeše da ispadaju presovane biljke. Zabezeknuta gospođa je tada uzviknula: "Uništiste mi herbarijum"!

Kada sud predsudi, uz vraćanje knjige zaboravni čitaoci moraju da plate i kaznu od 5.000 do 10.000 dinara, mada najčešće dolazi do "nagodbe".

Inače, svaki dan kašnjenja košta deset dinara, pa to kada se sabere izađe mnogo. Ako je neko izgubio knjigu, traži se da kupe istu ili bar iste tematike.

Biblioteka je 140 ljudi tužila sudu, jer nisu vratili knjigu, a od svih svojih čitalaca svakog dvanaestog opomenu da je vrati.

(MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.