Novinari ključni igrači u borbi protiv korupcije

Izvor: Studio B, 09.Dec.2015, 08:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novinari ključni igrači u borbi protiv korupcije

Korupcija je i dalje tu pored nas, a novinari su ključni igrači u borbi protiv ove pošasti, poručeno je danas na konferenciji povodom obeležavanja međunarodnog dana borbe protiv korpucije "Novinari kao partneri u borbi protiv korupcije".

Borba protiv korupcije, preduslov je za konsolidovanu demokratiju, poručio je predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije prof Zoran Stojiljković i rekao da ta borba ima četiri elementa - prepoznavanje korupcije i njeno mapiranje, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << formiranje normativnog okvira, set institucija koje se bore protiv korupcije i monitoring svega toga.

Stojiljković je rekao da je svest o štetnosti korupcije među građanima raširena, ali svest o tome da se u njoj ne učestvuje ili da joj se suprotstavlja još nije tako velika.

"Postoje institucije, ali očito je da one nisu dovoljno umrežene, niti im je podignut kapacitet", istakao je Stojiljković.

Govoreći o značaju borbe protiv korupcije, direktorka Agencije Tatjana Babić poručila je da su novinari ključni igrači u borbi protiv ove pošasti i da se primeri toga mogu naći u pokretanju zvaničnih istraga na osnovu pisanja medija.

Međutim, prema njenim rečima, pravosudni organi nisu u dovoljnoj meri efikasni u toj borbi.

Predsednica UNS Ljiljana Smajlović ističe da su novinari u borbi protiv korupcije najbolji partnetri društva, ali i da su oni sami podložni korupciji.

Smajlović je kritikovala to što u Zakon o javnom informisanju nije ušao predlog tog udruženja da finansiranje medija od strane međunarodnih institucija i stranih vlada bude transparentno.

"U evropskoj delegaciji nije nam dozvoljeno da znamo ko su članovi koji dodeljuju projekte određenim medijima", poručila je Smajlović i dodala da je taj proces mnogo transparentniji u Ministrastvu kulture i informisanja.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović istakao je da svi moraju da budu svesni činjenice da se veliki broj medija pretvorio u deo koruptivnog lanca.

To se, kaže on, desilo tako što je godinama građen sistem koji se zasnivao na zavisnosti od države, a ne tržišta.

"Mediji su došli u poziciju da zavise od države i ta sistemska korupcija se može okarakterisati kao kupovina medijskog sadržaja parama građana", smatra Obradović.

Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević ocenjuje da je korupcija još tu pored nas i da bez podrške medija Savet nema način da prenese svoju poruku.

On je naveo nekoliko sistemskih problema koji parališu medijski sistem, poput netransparentnog vlasništva medija, njihovog finansiranja, privatizacije, cenzure i autocenzure.

 

Pravosuđe nedovoljno efikasno u borbi protiv korupcije

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić poručila je danas da pravosudni organi nisu u dovoljnoj meri efikasni u borbi protiv korupcije i da su i dalje pod uticajem politike.

Babić je, na konferenciji te agencije povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije "Novinari kao partneri u borbi protiv korupcije", rekla da su novinari ključni igrači u borbi protiv korupcije.

Kako kaže, primer za to je otvaranje zvaničnih istraga nakon što su mediji pisali o slučajevima korupcije.

"Građani, nažalost, uglavnom nemaju visoko mišljenje o novinarima i medijima, čak i kad rade profesionalno. Zato smo izabrali ovu temu za ovogodišnju konferenciju, kako bismo ohrabrili novinare da pišu o slučajevima korupcije", rekla je Babić i dodala da postoje i "drugi" novinari, kojima istina nije vrhovni cilj i koji sude i presuđuju putem medija.

Takvi mediji su, poručuje, nedopustivi, a pravosudni organi nisu u dovoljnoj meri efikasni u borbi protiv korupcije.

Pitanje zbog čega se postupci vode u medijima, a ne u nadležnim institucijama, poručuje Babić, nije za te medije već za institucije.

Naglašava i da su državi potrebni građani koji imaju kritičku svest kad je reč o medijima koji sude i presuđuju, koji nemaju toleranciju na korupciju i očekuju odgovnost odgovornih.

Ove godine podneto je i 11 krivičnih prijava protiv funkcionera zbog neprijavljivanja imovine ili davanja lažnih podataka o imovini. Zbog različitih povreda odredaba Zakona o finansiranju političkih aktivnosti Agencija je do sada, u ovoj i prethodnim godinama, podnela oko 600 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, a prekršajni sudovi su doneli više od 130 presuda.

Agencija je donela više od 50 rešenja o gubitku prava na dobijanje budžetskih sredstava za finansiranje redovnog rada tih političkih subjekata.

Prema nedavnom izveštaju Evropske komisije o napretku za 2015. Srbija je ostvarila izvestan napredak u sprečavanju i borbi protiv korupcije, ali je korupcija i dalje široko rasprostranjena u mnogim oblastima. U izveštaju se ipak konstatuje da Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije nije dala očekivane rezultate i posebno ističe potreba hitnog donošenja novog zakona koji Agenciji treba da omogući da ojača svoju ulogu ključne institucije, neophodnost izmena Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, kao i da se Agenciji obezbede finansijska sredstva da bi mogla da sprovodi svoj mandat.

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Efikasnim i nezavisnim sudstvom u borbi protiv korupcije

Izvor: RTS, 09.Dec.2015

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić rekla je za RTS da dok Srbija ne bude imala odgovorno, efikasno i istinski nezavisno pravosuđe očekivane efekte u borbi protiv korupciji nećemo postići. Najavila je do kraja godine nacrt zakona u oblasti borbe protiv korupcije. ...

Nastavak na RTS...

Danas Međunarodni dan borbe protiv korupcije

Izvor: B92, 09.Dec.2015

Međunarodni dan borbe protiv korupcije biće obeležen konferencijom sa ciljem isticanja značaja profesionalnih i etičkih standarda među medijskim radnicima...Fokus skupa "Novinari kao partneri u borbi protiv korupcije" je na ličnom integritetu i ličnoj odgovornosti novinara koji posvećeno doprinose...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.