Izvor: Večernje novosti, 27.Jan.2014, 22:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi prelazi prema Rumuniji?
KIKINDA - Pogranične opštine Banata, s obe strane državne međe, pokreću incijativu za oživljavanje malograničnih prelaza prema Rumuniji, zatvorenih pre deceniju zbog uvođenja viznog režima za građane Srbije. Sada su se, kako se čulo na skupu u Kikindi, stekli svi uslovi da se, napokon, na tri opustela drumska prelaza Nakovo - Lunga u kikindskoj, Jaša Tomić - Fenja u sečanjskoj i i Vrbica - Valkanj u čokanskoj opštini, podigne rampa za putnike, ali i za robu. Zajednički dokument, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << u kojem se obrazlaže neophodnost otvaranja novih prelaza prema Rumuniji, a koji će biti prosleđen vladama obeju država, potpisali su čelnici Kikinde i Čoke i prvi ljudi rumunskih opština Komluš Mare, Dudešti Veki, Senikolau Mare, Saravale i Vaklanj. Inicijativu predsednik kikindske opštine Pavle Markov potkrepljuje neophodnošću prvih suseda u pograničnom regionu Banata da razvijaju što čvršće partnerske odnose u oblasti kulture, privrede, sporta. Da, jednom rečju, u potpunoj otvorenosti jednih prema drugima, svima bude bolje. - Otvaranje granica, uz mnoštvo drugih pogodnosti, omogućeva nam da s povoljnijih pozicija, zarad realizacije zajedničkih projekata, nastupimo prema razvojnim fondovima EU - napominje Markov. - Ova inicijativa je, uostalom, u skladu sa strategijom razvoja evro-regije Dunav - Karaš - Moriš - Tisa, kojom je predviđeno otvaranje ovih graničnih prelaza. S naše strane učinićemo sve da opusteli prelazi što pre ožive, na dobrobit svih.OPRAVDANO OPUSTELI i prilično zapušteni prelazi kod Nakova i Vrbice u poslednjih godinu dana privremeno su, na nekoliko dana, bili otvoreni u tri navrata. Pre mesec dana, samo za dva dana, u oba pravca prešlo je automobilima više od 2.000 ljudi. To opravdava nastojanja i nas i Rumuna da rampa radi svakodnevno. Ognjen Krstić, predstavnik Saveza Srba u Rumuniji, uveren je da će veoma brzo uslediti dogovor na najvišem državnom nivou, a odmah potom realizacija obnove i opremanja tri opustela prelaza. To željno iščekuju njegovi sunarodnici, da, kako veli, budu bliže matici. Otvaranju novih prelaza raduju se svi koji žive u pograničnom pojasu. - Državna međa ne treba da zaustavlja građane, već da ih spaja - poručuje na perfektnom srpskom razgovorljivi predstavnik rumunskih opština uz granicu prema Srbiji Georgi Nakov, inače Bugarin po nacionalnosti. - Već smo, u tom smislu, kontaktirali s našim nadležnim organima. Sada je najpogodniji momenat da nešto uradimo, dok još Rumunija nije ušla u Šengensku zonu. Svi učesnici skupa u Kikindi procenjuju da je realno očekivati da se do kraja ove godine, od predviđena tri, otvore barem dva prelaza. Kod Nakova sigurno, jer su neophodna najmanja ulaganja, prema ranijim procenama tek oko 70.000 evra. Suma koju su, inače, spremni, iz sopstvenog džepa da obezbede severnobatski privrednici. Poslovni ljudi su, inače, posredstvom asocijacije banatskih privrednih komora, najveći zagovornici novih graničnih prelaza, jer će im znatno ušparati transportne troškove. BIĆE MEĐUDRŽAVNI NOVI drumski prelazi za ljude i robu prema Rumuniji imaće međudržavni karakter. Kikinđani su odustali od, ispostavilo se, megalomanskog zahteva od pre četiri godine, kada su, zalažući se za obnovu nakovačkog malograničnog prelaza, Vladi Srbije uputili zahtev da ima međunarodni status. To je, stiče se utisak, u startu zakočilo priču o oživljavanju ovog prelaza.
Nastavak na Večernje novosti...












