Izvor: B92, 11.Nov.1999, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi kurs dinara u Crnoj Gori

Monetarni savet Crne Gore odlucio je da se od cetvrtka primenjuje novi kurs od 17,5 dinara za nemacku marku. Od 2. novembra, kada je crnogorska vlada uvela dvovalutni sistem, odnos dinara i nemacke marke je utvrdjen u paritetu 17:1 i od tada se nije menjao. Podgoricki dileri marku kupuju za 17,6 dinara, a prodaju za 17,9 dinara. Sve veci broj preduzeca iz Srbije se ovih dana "sele" u Crnu Goru, otvarajuci ziro-racune kod Zavoda za obracun i placanje u Podgorici, pise "Pobjeda". List istice >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da svi koji podnesu urednu dokumentaciju mogu da otvore ziro racun. Novac sa podgorickog racuna, medjutim, sada mogu koristiti samo za placanja u Crnoj Gori, jer je Beograd prekinuo platni promet sa Crnom Gorom.

U prvih nedjelju dana primene odluke Vlade Crne Gore o uvodjenju paralelne valute, iz trezora Zavoda za obracun i placanje, za isplatu plata izdato je vise od 14 miliona maraka, od cega se u platni promet vratilo vise od 6,5 miliona maraka. Samo od dnevnog pazara od prodaje tecnih godiva na benzinskim pumpama, u platni promet se vraca po 300 hiljada maraka, a znacajne su i devizne uplate pojedinih preduzeca i banaka. Isto tako, u markama se placaju porezi, doprinosi, carine i druge dazbine. Kako su vec isplacene plate radnicima u javnom sektoru, zatim penzije, kao i zarade u nekim velikim kolektivima, u Zavodu isticu da ce narednih dana priliv deviza u platni promet biti sve veci i da ce uskoro cirkulisati daleko veca kolicina deviza.

Blokada oko 29 hiljada tekucih racuna kod Postanske stedionice u Crnoj Gori i dalje se nastavlja, a vlasnici su onemoguceni da koriste svoj novac, jer centrala stedionica u Beogradu ne dozvoljava protok novca ka Crnoj Gori. Takve racune u Podgorici ima oko 12.200 zaposlenih u drzavnim organima i javnom sektoru, zatim blizu 8.300 penzionera, oko 8.500 vojnih lica i vise stotina drugih individualnih korisnika. U Postanskoj stedionici u Podgorici isticu da su nemocni da pomognu vlasnicima tekucih racuna, jer novca za isplate nema, a svi pokusaji da se sa centralom u Beogradu nadje izlaz, za sada, ne daju rezultate, prenosi agencija FoNet.

Savezno ministarstvo za rad, zdravstvo i socijalnu politiku saopstilo je da je zbog uvodjenja nemacke marke od strane zvanicne Crne Gore doslo do razbijanja jedinstvenog monetarnog sistema, platnog prometa, trzista, snizenja zivotnog standarda u toj nasoj Republici. U saopstenju se navodi da su posebno ugrozena vitalna prava gradjana, a u najtezi polozaj su dosli penzioneri, invalidi, borci kao i penzioneri koji su svoja prava ostvarili u jednoj, a zive u drugoj republici. Savezno ministarstvo za rad zakljucuje da je ovim cinom ne samo narusen Ustav SRJ i Ustav Crne Gore vec je i svima njima zvanicna Crna Gora ukinula i pravo na zivot i apeluje "na sve progresivne snage u zemlji da dignu svoj glas u cilju zastite osnovnih ljudskih prava i zastite egzistencije ljudi".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.