Novi Sad: Uvode video-nadzor u gradske autobuse

Izvor: Blic, 07.Okt.2013, 18:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi Sad: Uvode video-nadzor u gradske autobuse

Od početka godine bilo je 12 napada na zaposlene, od čega četiri slučaja napada na vozače, a svakodnevno se zabeleži po jedan slučaj džeparenja u autobusima Gradskog saobraćajnog preduzeća Novog Sada. S obzirom na to da je bezbednost građana i zaposlenih ugrožena, iz ovog javnog preduzeća najavljuju da će od sledeće godine uvesti video-nadzor u autobuse GSP. Video-nadzor povećaće bezbednost putnika i vozača

Prema rečima Milana Balaća, direktora GSP-a, video-nadzor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bi služio kao prevencija za povećanje bezbednosti putnika i zaposlenih. Očekuju i da bi njegovo uvođenje smanjilo broj džeparenja.

- Nadamo se da ćemo od sledeće godine uvesti video-nadzor u autobuse tako da ćemo imati video-zapise koje bismo mogli da damo na korišćenje policiji i time bismo im olakšali posao i smanjili broj džepnih krađa u autobusima - izjavio je Balać.

Služba za izgubljene stvari

U novosadskom GSP-u objašnjavaju da vozači sve što nađu u autobusima predaju službi za izgubljene stvari. Ako se među stvarima nađu dokumenta poput lične karte, onda se na sajtu, u delu “Izgubljeno nađeno”, jednostavnim ukucavanjem matičnog broja može proveriti da li su dokumenta nađena, kažu u GSP.

Između 50 i 60 profesionalnih džeparoša, o kojima u novosadskoj policijskoj upravi imaju podatke, najčešće „radi“ upravo po autobusima.

- Iskusio sam da je dovoljan trenutak nepažnje da džeparoš zavuče ruku i odnese novčanik. U mom slučaju je bio u torbi i dok sam izvadio telefon da pročitam poruku, novčanik je nestao, a s njim i novac, kartice i lična karta - kaže student Stojan Petrović. On dodaje da krađu nije primetio dok nije stigao u stan.

- Odmah sam zvao prijatelje s kojima sam bio na fakultetu da vidim da ga nisu našli, zvao sam i da se raspitam u GSP-u, ali novčanika ni tamo nije bilo - kaže Petrović. On dodaje da je sutradan pokrenuo proceduru zamene lične karte i kartica.

Policija savetuje žrtvama džeparenja da ne ulaze u konflikt s lopovima, već da se obrate vozačima ili da slučaj prijave policiji što pre.

Kradljivci najčešće uzmu novac i kartice, a bace novčanik što može biti srećna okolnost jer troškovi izdavanja novih dokumenata mogu biti veći od ukradenog novca.

- Nestanak novca sam prebolela lakše nego proceduru vađenja nove biometrijske lične karte. Samo oglašavanje nevažeće lične karte košta oko 1.600 dinara i traje nedelju dana, a nakon toga kreće i procedura vađenja nove lične karte sa svim taksama, kao i prvi put - kaže Gordana Vuković, koja je pre nekoliko meseci ostala bez lične karte.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

NS: Uskoro video-nadzor u prevozu

Izvor: B92, 07.Okt.2013

Novi Sad -- Kako je bezbednost građana i zaposlenih u javnom prevozu ugrožena, iz GSP Novi Sad najavljuju da će od sledeće godine uvesti video-nadzor u autobuse, piše Blic...Od početka godine bilo je 12 napada na zaposlene, od čega četiri slučaja napada na vozače, a svakodnevno se zabeleži...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.