Izvor: B92, 09.Avg.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova istraga za "Zvornik"

Beograd -- Tužilaštvo za ratne zločine podnelo je Okružnom sudu zahtev da sprovede istragu protiv Branka Grujića i Branka Popovića.

Tužilaštvo traži istragu zbog sumnje da su u junu 1992. godine na teritoriji opštine Zvornik oni izvršili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Osumnjičeni se terete da su pripadnicima Teritorijalne odbrane Zvornik, kojom su komandovali, naredili svirepa ubistva 700 ljudi, od 1. do 5. juna, u Tehničko-školskom centru u Karakaju, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Gerinoj" klanici i Domu kulture u Pilici.

"Tela žrtava su sahranjivana na različitim lokacijama da bi se prikrili zločini", kaže za B92 portparol Tužilaštva Bruno Vekarić: "Zahvaljujući saradnji sa tuzlanskim tužilaštvom identifikovali smo 200 lica, što nam je dosta pomoglo u postupku. Želim da kažem da za nas ovaj slučaj nije završen i da ćemo nastaviti da tragamo za drugim licima koja se prema našim informacijama nalaze na teritoriji BiH", kaže Vekarić.

Za dešavanja u Zvorniku već se vodi postupak protiv petorice optuženih za ratne zločine u opštini Zvornik 1992, gde je Branko Grujić bio i svedok.

Suđenje petorici za ratne zločine u Zvorniku prvi je proces za ratne zločine koji je pravosuđe Srbije preuzelo od Haškog tribunala, uz obavezu da štiti identitet zaštićenih svedoka.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.