Izvor: B92, 01.Jun.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Norveški istražitelji u Beogradu
Beograd -- Norveški istražni organi u prostorijama srpskog Tužilaštva za ratne zločine saslušali svedoke logora "Dretelj" kod Mostara.
Logor "Dretelj" bio je pod nadzorom oružane formacije Hrvatske odbrambene snage u Bosni i Hercegovini. U okrivu istrage, predstavnici Norveške nacionalne službe za borbu protiv organizovanog i drugih oblika teškog kriminala saslušali su tokom prethodna tri dana 17 lica, žrtava i svedoka logora "Dretelj", piše u saopštenju srpskog Tužilaštva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za ratne zločine.
Prema navodima Tužilaštva, od maja do avgusta 1992. godine, u vremenu koje se poklapa sa periodom etničkog čišćenja Srba iz doline Neretve, koje su sprovodile hrvatsko-muslimanske vlasti, na osnovu izjava utvrđeno je da je u njemu bilo zatočeno najmanje 211 Srba - 129 muškaraca i 82 žene.
Norveški istražni organi istragu vode u saradnji sa Tužilaštvom i Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu nakon hapšenja Mirsada Repka (40) 8. maja u Norveškoj. On je osumnjičen za više slučajeva teškog nasilja, protivzakonitog hapšenja i silovanja.
U saopštenju Tužilaštva stoji i da je "ovo nastavak uspešne saradnje srpskog i norveškog pravosuđa, koja se odvija u nekoliko predmeta ratnih zločina čiji se eventualni počinioci nalaze na teritoriji Norveške".







