Izvor: B92, 11.Apr.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikolić prebačen u zatvor u Finskoj

Hag -- Bivši oficir Vojske Republike Srpske Momir Nikolić, osuđen za zločine na 20 godina, prebačen je u zatvor u Finskoj.

On je pred Haškim tribunalom osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina protiv čovečnosti nad Muslimanima u Srebrenici 1995, a u Finskoj će služiti kaznu, saopštio je Haški tribunal. Pomoćnik komandanta za bezbednost i obaveštajne poslove Bratunačke brigade vojske bosanskih Srba je u maju 2003. pred sudijama priznao učešće u zločinima u Srebrenici.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
On je priznao da je učestvovao u koordinaciji i organizovanju operacije vojske bosanskih Srba čiji je cilj bio pogubljenje više od 7.000 muškaraca i mladića i prisilno premeštanje više hiljada žena i dece, sve bosanskih Muslimana, na teritoriju pod muslimanskom kontrolom, kaže se u saopštenju.

Prvostepeno veće Tribunala u decembru 2003. osudilo ga je na 27 godina zatvora. On je prethodno svedočio protiv oficira Vojske RS Vidoja Blagojevića i Dragana Jokića, sa kojima je bio optužen.

Apelaciono veće je 8. marta 2006. izreklo pravosnažnu presudu od 20 godina.

Nikolića su 1. aprila 2002. u BiH uhapsile međunarodne snage u BiH Sfor. Vreme koje je proveo u pritvoru Haškog tribunala biće mu uračnato u kaznu koju izdržava.

U saopštenju Tribunal podseća da još 25 osuđenika trenutno služi kaznu u zatvorima u Austriji, Nemačkoj, Španiji, Norveškoj, Italiji, Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.