
Izvor: B92, 03.Maj.2018, 16:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Nikad više medija i lošijeg novinarstva"
Situacija u medijima u Srbiji nikada nije bila gora nego danas, ne samo u pogledu slobode rada, već i finansijskog statusa novinara.
To su ocenili srpski i albanski novinari na skupu kojim je prvi put u Bujanovcu obeležen Svetski dan slobode medija, 3. maj.
Navodeći da su po podacima APR-a u Pčinjskom okrugu zvanično registrovana 64 medija, učesnici skupa u Kancelariji OEBS-a u Bujanovcu su ocenili da "nikada nije bilo više medija i lošijeg novinarstva".
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />Po podacima NUNS-a, Bujanovac je u odnosu na broj stanovnika rekorder po broju medija, pošto ih je u toj opštini registrovano 18, dok je najveći broj medija, 24, registrovan na teritoriji Vranja.
Šef Kancelarije OEBS-a u Bujanovcu Đakomo Bosisio je ocenio da su mediji važan faktor u praćenju institucija na svim nivoima vlasti, a da su slobodni mediji i slobodni novinari najveći korektori društva u celini.
"Misija OEBS nastavlja da radi i sa drugim strukturama u društvu da bi se poboljšala situacija u medijima, a prošle godine se zajedno sa Ministarstvom kulture radilo na poboljšanju procedure za podršku projektima od javnog značaja", rekao je Bosisio.
Glavni i odgovorni urednik internet-portala na albanskom jeziku Titulli.com Skender Saćipi ocenio je da je, s obzirom na političke i finansijske pritiske, objektivno novinarstvo na albanskom jeziku "teška, čak i nemoguća misija".
On je naveo da najveći broj medija u Bujanovcu i Preševu služi za promociju određenih političkih struktura, dok je manji broj onih koji promovišu informacije od javnog interesa.
"Od osnivanja 2012. godine, uvek smo se trudili da budemo objektivni i nezavisni i da budemo opozicija bez obzira ko je na vlasti u Bujanovcu ili Preševu, što nas je često koštalo i kao medij i kao novinare. Samo pet meseci posle osnivanja, imali smo niz hakerskih napada, a takvi napadi dešavali su se i kasnije, poslednji u aprilu ove godine", kazao je Saćipi.
Dodao je da su hakerski napadi redovno prijavljivani policiji, ali da nikada nisu sudski procesuirani.
Novinari su na skupu kao probleme u radu naveli i to što informacije koje objavi jedan medij, često preuzimaju drugi bez navođenja izvora, to što nema solidarnosti među novinarima, što postoje i direktne i finansijske pretnje, kao i autocenzura u strahu od osvete ljudi bliskih vlasti.
Svetski dan slobode medija obeležava se od 3. maja 1993. godine, kada ga je ustanovila Generalna skupština UN.
Novinarska udruženja u Srbiji obeležila su Dan slobode medija učešćem u simboličnoj međunarodnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine" tokom koje su od 11.55 do 12.00 isključivanjem tona, zamračivanjem ekrana i ćutanjem upozorili na, kako su ukazali, katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji.
Pogledaj vesti o: Prvi maj
Novinari Pčinjskog okruga: Nikad više medija i lošijeg novinarstva
Izvor: Beta, 03.Maj.2018
Situacija u medijima u Srbiji nikada nije bila gora nego danas, ne samo u pogledu slobode rada, već i finansijskog statusa novinara, ocenili su srpski i albanski novinari na skupu kojim je po prvi put u Bujanovcu obeležen Svetski dan slobode medija, 3. maj. Navodeći da su po podacima APR-a u Pčinjskom...