Nije svako znanje isto: Opšta pometnja oko privatnih fakulteta u Srbiji VIDEO

Izvor: B92, 10.Dec.2019, 21:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Nije svako znanje isto": Opšta pometnja oko privatnih fakulteta u Srbiji VIDEO

Posle brojnih afera koje se vezuju za privatne fakultete - od prodaje, preko akreditacije, do diplomiranja, Prva TV istražuje stanje obrazovanja u Srbiji.

Iako na državnim univerzitetima ima oko šest puta više studenata nego na privatnim, dva privatna fakulteta napravila su opštu pometnju oko privatnog obrazovanja u Srbiji.

Prvi je sad već čuveni slučaj - Megatrend. Drugi je fakultet sa zvučnim imenom "Evropski Univerzitet" koji bi preti da postane čuven jedino >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << po činjenici da je tri godine nesmetano radio bez zakonom propisane - akreditacije.

"Megatrend je već izdao 27.000 diploma. Svi ostali, verujem, još toliko. To je mnogo više nego što je Ekonomski fakultet izdao za svojih 80 godina postojanja", navodi Branislav Boričić, dekan Ekonomskog fakulteta.

"Oni kada odu tamo završe faks u rekordnom roku. Mi smo imali slučajeve gde neko ode sa 10 ispita i u roku od dva meseca sve završi, i ispite i diplomski rad", kaže Saša Jakovljević, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje.

To ne znači da su svi privatni fakulteti isti ili loši. Ali, uglavnom znači da su različiti kriterijumi prilikom upisa, studiranja pa i upisa magistarskih studija.

"Prvo nemate prijemni ispit. Naš prijemni je zahtevan i primamo samo najbolje. Drugo manje su obaveze i lakše se završava", objašnjava Jakovljević.

"Nažalost kandidati, koji su završili fakultete ekonomske ili te poslovne orjentacije, koji bi moralo da znaju te osnove ekonomije, nažalost, oni nisu u stanju da polože taj test", dodaje Boričić.

I ministarstvo obrazovanja saglasno je sa stavom da "nije svako znanje isto".

"U ovom trenutku državno obrazovanje je na višem nivou od privatnog obrazovanja. To je činjenica i to pokazuju neki indikatori kvaliteta", ističe Bojan Tubić, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje.

Međutim nema odgovora zašto se kriuterijumi ne izjednače. Ili zašto se dozvoljava da studenti privatnog fakulteta na kraju imaju prioritet na magirstarskim studijama drzavnih univerziteta.

Opširnije u video-prilogu:

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.