
Izvor: B92, 28.Avg.2020, 14:48
"Nije istina da baš ništa ne preduzimamo", "Imaćemo udar povratka" VIDEO
Krizni štab održao je konferenciju o koronavirusu u Srbiji sa poslednjim podacima.
Konferenciju možete da pratite na B92.net i B92 TV.
Broj zdravstvenih radnika zaraženih aktivno koronavirusom je 160, njih četvoro je na hospitalizaciji.
U Srbiji se situacija polako smiruje, a u regionu raste broj obolelih.
"U svako doba dana objavljujemo broj testiranih osoba. Ukoliko gledmao od početka pandemije, u našoj zemji 12.900 testova je urađen na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 100.000 stanovnika u Srbiji. Poredeći se sa zemljama u regionu, u Hrvatskoj je četiri puta manji, u Rumuniji je 8.700 na 100.000 stanovnika. To smo isticali više puta", rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.
Pokrajinski sekretar za zdrastvo Zoran Gojković istakao je da je situacija u Novom Pazaru stabilna.
"Gledamo sad za Novi Pazar, jer su se pojavile neke informacije koje nisu bile tačne. Epidemiološka situacija je dobra. To ne znači da građani Novog Pazara i ostali građani Srbije treba da krenu u slavlje. Još smo daleko od konačne pobede, ali nam ovo daje podstrek", rekao je Gojković, ocenivši da su donete mere dale rezultat.
"Čuvanje testova za tamo gde je najpotrebnije je nesumnjivo činjenica", rekao je epidemiolog dr Predrag Kon, "umesto da radimo testove koji apsolutno nikakvog smisla nema."
Krizni štab: Čovek je zdrav onda kada više nema simptome, a ne kada test pokaže
Sve odluke i kriterijumi su zasnovani na medicini i preporukama relevantnih svetskih zdravstvenih institucija, istakla je dr Kisić Tepavčević.
Na pitanje da li su u Kriznom štabu spremni da preuzmu odgovornost za rast broja zaraženih za dve ili tri nedelje dr Kisić Tepavčević odgovara:
"Svako ko je odlučio da ide na letovanje je procenio stepen rizika za sebe i svoju porodicu. Apelujemo na sve građane koji su odlučili da odu na letovanje, imaju na umu da je tamo dosta nepovoljnija situacija nego u našoj zemlji i da učine sve da zaštite sebe i svoju porodicu. Kada se vrate u našu zemlju, da imaju još veći stepen odgovornost, u periodu inkubacije, 14 dana, da imaju što manje kontakata, koriste sve opšte mere prevencije i sprečimo ssekundarno prenošenje zaraze u našoj zemlji. Moramo da preuzmemo očuvanje zdravlja sebe i svoje porodice. U ovom momentu nismo doneli olduku koja uključuje određene mere nakon povratka naših građana, iako smo o tome intenzivno diksutovali. To je nešto o čemu se raspravlja svaki dan. Osnovno je da apelujemo na naše građane da sa oprezom idu i da budu maskimalno obazrivi i odgovorni kada se vrate u svoju zemlju", rekla je dr Kisić Tepavčević.
Rečeno je da će biti još popuštanja mera, ali ne smemo da se opuštamo.
Na pitanje da li je apel dovoljan, kaže da su građani dosad pokazali izuzetno visok nivo odgovornosti i savesnosti. Nadamo se da će to da se nastavi u narednom vremenskom periodu, rekla je ona. Treba da opominjemo jedni druge da se nosi maska i nikako ne smemo da se opustimo.
Dr Kon je dodao: "Nije istina da baš ništa ne preduzimamo. Na ulasku u zemlju stoji zdravstveno upozorenje, a to nije 'ništa'. U tom zdravstvenom upozorenju vrlo jasno stoji da ukoliko se jave bilo kakve tegobe, spisak ustanova treba da se jave. Snažno se preporučuje da deca uzrasta školskog u prvih 10 dana ne odlaze na nastavu, već da je sprovode onlajn. To nije 'ništa'. Što se tiče poštovanja upozorenja, o tome bi se dalo razgovsrati - da li imamo neke instrumente da li neko poštuje ili ne. Prebačeno je na odgovornost pojedinca. Što se tiče samih testova, postoje zemlje gde se testovi ne rade, ako se vraćate u našu zemlju. Prema tome na taj način diskriminišete neke ljude da ne mogu da se vrate. Mi ćemo imati udar povratka i o tome treba razmišljati šta je moguće uraditi."