Nigerija: 6 eksplozija, 143 žrtve

Izvor: B92, 21.Jan.2012, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nigerija: 6 eksplozija, 143 žrtve

Abudža -- Najnoviji bilans šest koordiniranih eksplozija i pucnjave u nigerijskom gradu Kanou, za koje je odgovornost preuzela grupa "Boko haram", je 143 poginula.

Među poginulima je novinar privatne stanice Čenels televižen. Čenels televižen je saopštila je da je njen reporter u Kanou, Enenke Akogvu ubijen dok je juče izveštavao o napadima.

U međuvremenu, Komitet za zaštitu novinara saopštio je da je urednik Nensok Halah sa radio-stanice Hajland FM u gradu Džosu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u centralnom delu Nigerije pronađen mrtav u četvrtak.

Odgovornost za napade je preuzela islamistička grupa "Boko haram", koja u poslednje vreme napada predstavnike vlasti, hrišćane i sledbenike afričkih kultova koji žive na pretežno muslimanskom severu zemlje.

Meta napada su bile regionalne policijske uprave i policijske stanice, eksplozije je pratila i pucnjava iz vatrenog oružja, a predstavnik te grupe je saopštio da je napad u Kanou osveta i upozorenje vlastima koje odbijaju da oslobode ranije uhapšene ekstremiste.

Grupa "Boko haram" (u prevodu "Zabranjeno zapadno obrazovanje"), formirana je 2002. godine i zalaže se za uvođenje šerijatskog zakona u celoj Nigeriji, i na jugu zemlje, gde pretežno žive hrišćani i animisti.

Glavno uporište organizacije je grad Majduguru, gde je u nekoliko napada 2009. godine na policijske stanice poginulo nekoliko stotina ljudi, podseća BBC, dodajući da ubrzo potom lider "Boko harama" Muhamed Jusuf uhvaćen i, po zvaničnoj verziji, ubijen pri pokušaju bekstva.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Najmanje 28 mrtvih u seriji napada u Nigeriji

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 21.Jan.2012

Najmanje 28 osoba je poginulo u nizu koordiniranih napada i u puškaranju koji su se u petak navečer dogodili u Kanu, drugom po veličini gradu u Nigeriji, po najnovijim podacima objavljenim u subotu, dok su istog dana ujutro trupla žrtava još ležala na ulicama Najveći dnevni list na sjeveru...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.