Izvor: Blic, 08.Jul.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nezaboravna trka krševa
Nezaboravna trka krševa
KRAGUJEVAC - Na utrini kod Mikanove brane u Beloševcu već dva meseca svakog četvrtka popodne okupi se nekoliko stotina žitelja naselja udaljenog oko tri i po kilometra od Kragujevca, gde raspoređeni duž improvizovane staze bodre takmičare koji se nadmeću u trci automobilskih krševa do i preko 1.000 kubika.
Pre trke 'Događaj dana' u 18 sati sudije Petar Spasić i Danijel Kovačević, koji je ujedno i starter, označili su početak >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << takmičenja biciklista na 1.500 metara u kategoriji do 18 godina, u kojoj je prvo mesto osvojio Nikola Živković. U konkurenciji seniora trijumfovao je Radomir Dimović Radence (42).
- Trke su zanimljive. Konačno se nešto dešava i izvan grada. Zabava je prerasla lokalne okvire, konkurencija je jaka - kazuje u dahu Slobodan Ćajić (27) iz Bresnice, koji je osvojio treće mesto u takmičenju biciklista.
Na suncu koje je nemilosrdno pržilo pred oko 1.000 gledalaca takmičili su se i motociklisti, a prvi kroz cilj prošao je Dimitrije Obradović. U revijalnom delu znanje i umešnost u vožnji motora prikladnog njihovom uzrastu pokazali su i šestogodišnji Desko Dimović i godinu dana stariji Andrija Marković iz Sušice, koji je i pobedio.
Za to vreme na sredini livade pripremali su se takmičari za trku nazvanu 'Događaj dana'. Tri 'jugića', dva 'golfa', 'trabant', 'lančija' i 'fića' se budže, turiraju, šteluju. Svaki od vozača ima svoje fanove, navijače, obožavaoce koji ne štede savete. Saška Dimović, vođa lokalnih čirlslidersica, navija za oca i brata i ona je trebalo da nastupi u konkurenciji žena, ali je Vanja Davinić odustala od trke zbog bolesti.
- Vozi ko šta ima. Uglavnom su to krševi sa ojačanim motorima i školjkama. Gume su od freze, 'četrnaestice'. Za razliku od trkačkih automobila za piste, ovi su malo više podignuti zbog konfiguracije terena. Staza je obeležena gumama koje su nam poklonili vulkanizeri iz bezbednosnih razloga - objašnjava Dejan Dimitrijević, predsednik Udruženja autokrosa u Beloševcu, i ističe da na pravoj deonici vozači razvijaju brzinu i do 100 kilometara na čas.
U 19 sati starter Danijel označio je početak trke za automobile do 1.000 kubika. U toj trci deset krugova prvi je izvozio Miodrag Živković iz Donje Sabante sa 'trabantom', ispred Dejana Pantića koji je sa 'fićom' izostao gotovo ceo krug.
I start vozača krševa preko 1.000 kubika je uspeo. Sveže ofarbanom 'lančijom' Saša Radisavljević je osam krugova držao vodeću poziciju. Srđan Ilić i Radomir Dimović su 'jugićima' pokušavali da ga preteknu, ali nisu uspeli. Mašine stenju, a vozila i vozači gotovo da se i ne vide u oblacima dima, iako je pre toga staza polivana vodom iz cisterne. Tenzija raste, nastaje potpuni delirijum. Gledaoci sve glasnije podržavaju svoje ljubimce. Škljocaju fotoaparati, snimaju kamere, svako bi hteo da ima uspomenu sa ovog događaja. A onda muk. Na krivini iza borića, Radisavljević desnim točkom udara u banderu zaštićenu gumama i prevrće se na bok. Završava trku neozleđen. Intervenišu redari, sudije, a u pomoć priskaču i gledaoci. Tu je i ekipa Hitne pomoći. Ali za njih posla nije bilo. Kormilo preuzima Srđan Ilić Midžinac i ne ispušta ga do kraja. Drugi je Radomir Dimović Radence koji je uknjižio osam novih bodova i u ukupnom plasmanu i dalje drži prvo mesto. Treći je Miroslav Ilić. Dok su oni ispijali 'vajfert' na improvizovanom tronu Beloševićani se uputiše svojim kućama zadovoljni što su prisustvovali dvočasovnom kvalitetnom programu.
Arsenije Lukić








