Nemačka traži nadzor samo za velike banke evrozone

Izvor: Blic, 01.Sep.2012, 01:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka traži nadzor samo za velike banke evrozone

Nemačko ministarstvo finansija želi da novoformirano evropsko telo za centralni finansijski nadzor bude usredsređeno na velike banke, jer je njihova stabilnost od ključnog značaja za evropsku finansijsku bezbednost, a ne da nadzire svih 6.000 banaka evrozone.

Izjava nemačkog ministra finansija Volganga Šojblea za dnevnik "Fajnenšel tajms" pokrenula je sukob Berlina sa Evropskom komisijom, koja bi 12. septembra trebalo da dostavi predloge za bankarsku superviziju na nivou >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Evropske unije.

Planovi za formiranje novog bankarskog tela su izrađeni odmah nakon junskog poziva lidera EU za osnivanje novog sistema, koji će biti sredstvo borbe protiv dužničke krize u 17-članoj evrozoni.

Evropski komesar za unutrašnje tržište Mišel Barnije izjavio je danas da svih 6.000 banaka evrozone treba da budu pod centralnim nadzorom od 1. januara 2014.

Barnije je na čelu tima koji priprema planove za uvođenje zajedničkog nadzornog ograna koji je deo šireg sporazuma da se novom fondu za spasavanje evrozone omogući direktno finansiranje banaka, umesto da države primorava da traže kompletan paket pomoći.

Postoje nesuglasice u evrozoni, kao i među drugim članicama Evropske unije oko toga koliko brzo i do kog stepena treba centralizovati postojeći sistem, koji se oslanja na nacionalnu superviziju.

- Nikada nismo planirali globalni prelazak u roku od jednog dana na direktnu i integrisanu superviziju - rekao je Barnije za francuski poslovni dnevnik "Eho".

Komesar je naveo da sve banke koje prime pomoć Evropskog stabilizacionog mehanizma treba automatski da budu pod nadzorom novog regulatora, za koji se očekuje da će početi da funkcioniše 1. januara 2013.

- Od tog datuma, teoretski, direktna dokapitalizacija banaka iz fonda za spas bila bi moguća - rekao je Barnije, dodajući da bi od 1. januara 2014. svih 6.000 banaka evrozone trebalo da budu pod jedinstvenim nadzorom.

Povezane vesti: Gubici Banke Kipra od 134 miliona evra Merkel: Svaki dan važan za rešavanje grčke krize Kriza otkriva psihološki jaz između zemalja EU Više od polovine Nemaca za napuštanje evrozone Šojble i Gajtner o krizi evrozone

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.