Nemačka biblioteka u Vršcu

Izvor: RTS, 24.Sep.2011, 09:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka biblioteka u Vršcu

Biblioteka u Vršcu, osnovana pre više od 120 godina, od pre dva meseca otvorila je posebno odeljenje nemačke literature. Od oko 250.000 naslova koji su na raspolaganju čitaocima, čak 30.000 je na nemačkom jeziku.

Jedna je od najstarijih biblioteka u Vojvodini, vršačka biblioteka osnovana je pre više od 120 godina. Bogati fond čini oko 250.000 knjiga od kojih je 30.000 na nemačkom jeziku.

U skladu sa potrebama multietničke sredine brojni su i naslovi na mađarskom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i rumunskom jeziku, ali je literatura na nemačkom izdvojena u jedinstveno bibliotečko odeljenje.

Osnivač biblioteke, Nemac Feliks Mileker bio je istoričar i arheolog, a kao pisac, dela je objavljivao na srpskom i mađarskom jeziku.

"Moramo da istaknemo njegovu ulogu. U vreme kada su Nemci palili biblioteke, on je uspeo da sačuva fond", kaže direktorka Vršačke biblioteke Darinka Mihajlović.

Najstariji primerak nemačke knjige u biblioteci pisan je na gotici. Datira iz 1699. godine i zove se "Lebearzt".

"Istorijat knjige ne postoji, znamo godinu i pisca, ali ne znamo kako je dospela u biblioteku", kaže bibliotekar Tamaš Fodor.

Fondove biblioteke obogatili su pokloni iz nekadašnjih privatnih biblioteka uglednih Vrščana ali i otkup takvih knjiga. Posebno odeljenje nemačke literature otvoreno je tek dva meseca, a privlači veliku pažnju specifičnim i retkim naslovima.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.