Uhapšen otmičar, taoci na slobodi

Izvor: B92, 19.Avg.2013, 12:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uhapšen otmičar, taoci na slobodi

Minhen -- Policija u Nemačkoj saopštila je da je uhapsila otmičara i oslobodila dvojicu talaca u bavarskom gradu Ingolštatu nakon višečasovne drame uoči posete Merkelove.

Angela Merkel je otkazala današnju posetu bavarskom gradu Ingolštatu nakon što je jedan muškarac jutros upao u gradsku većnicu tog grada i uzeo taoce.

Portparol policije Ginter Bek rekao je za AP da je otmičar povređen tokom policijske racije izvedene u popodnevnim satima, a da su preostala dva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << taoca oslobođeni. Zasad nije poznato kako je otmičar povređen.

Ranije danas nemački mediji su preneli da je od troje talaca, oslobođen zamenik gradonačelnika Ingolštata. Zatočeni su bili i njegova sekretarica i službenik iz kancelarije za prigovore. Otmičar ima, kako se veruje, 24 godine, a na mestu otmice je bilo preko 200 policajaca.

Prema informacijama policije, otmičar poseduje pištolj. Međutim, kako nemački mediji prenose navode policije, još se ne zna da li je pištolj pravi, s bojevom municijom, ili, pak šok-pištolj.

Nemački mediji prenose da je otmičar u međuvremenu tražio i hranu i tablete.

O kakvim je tabletama reč i protiv koje bolesti, policija nije želela da saopšti. Otmičar, za koga se veruje da je odbegli bolesnik sa psihijatrije i progonitelj jedne službenice gradske vlade dobio je, prema sopstvenoj želji, za hranu "dener"- turski specijalitet od mesa i povrća u lepinji, ali i cigarete.

"Mi radimo na deeskalaciji", rekao je jedan portparol nemačke policije, a mediji prenose da su zahtevi ovog 24-godišnjaka, izgleda, i beskućnika, još nejasni.

Merkelova je večeras oko 17 sati trebalo da govori na predizbognom skupu demohrišćana (CDU) u tom gradu, ali je taj skup, kako prenose mediji, otkazan, prema dogovoru bavarskog šefa vlade i predsednika Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Horsta Zehofera i Merkelove.

Rešenje talačke drame ima apsolutni prioritet, prenose mediji stavove političara, a bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman kaže da ovaj događaj nije povezan sa posetom Merkelove.

Zehofer je listu "Donaukurir" rekao da bi se, možda, današnji skup mogao odložiti za neki drugi termin, a mediji navode da je otmičar, prema sopstvenim navodima, naoružan.

Magazinu ''Fokus'' policija je samo potvrdila da je jutros jedna osoba u staroj gradskoj većinici u Ingolštatu otela nekoliko ljudi i da su i pripadnici Komande za specijalne angažmane u akciji.

Policija je, prema njihovim navodima, u kontaktu sa, veruje se, naoružanim čovekom, koji za sada još nije postavio nikakve zahteve. Portparol policije Ginter Bek izjavio je da su pregovarači u telefonskom kontaktu s otmičarem, a nemački mediji navode da do sada otmičar nije imao nikakve zahteve, kao i da je policija ispraznila ulice oko zgrade većnice.

Za otmičara se kaže da se, izgleda, ''ušančio'' u kancelariji trećeg gradonačelnika Zepa Mislbeka i da bi se i taj političar mogao naći među taocima.

Prvi gradonačelnik Ingolštata Alfred Leman je, međutim, na sigurnom. ''Bio sam u svom birou kada mi je sekretarica rekla da se dogodila otmica....onda smo napustili zgradu....'', prenose mediji Lemanove reči.

Među novinarima se pronose glasine da bi otmičar mogao biti psihijatrijski pacijent, koji je opsedao sekretaricu zamenika gradonačelnika. Postoji i glasina da je on, izgleda, pobegao iz ustanove za lečenje mentalno obolelih. Pretpostavlja se da je reč o ljubomori, međutim, to se ne navodi kao razlog otmice.

Oficijelne potvrde ovih nagađanja nema, ali se kaže da je iz bolnice ''Dunavius-klinik'' nestao jedan pacijent, koji bi mogao biti otmičar.

''Sam otmičar tvrdi da je naoružan, ali o vrsti njegovog naoružanja još nemamo sigurnih informacija'', rekao je portparol policije.

Mediji javljaju da je zgrada većnice evakuisana i da su oko zgrade vozila hitne pomoći i policijska vozila, kao i da nekoliko službenika gradske vlade važe kao nestali.

U Nemačkoj se 22. septembra održavaju opšti izbori, a za nedelju dana pre njih su zakazani izbori u saveznoj državi Bavarskoj.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nemačka: Napadač drži taoce u gradskoj većnici

Izvor: Blic, 19.Avg.2013

Nemačka policija je danas saopštila da je jedan muškarac upao u Gradsku većinicu bavarskog grada Ingolštata i da drži nekoliko talaca...Portparol policije, Ginter Bek, izjavio je da su pregovarači u telefonskom kontaktu sa muškarcem, za kojeg se još ne zna kakvo oružje ima niti šta želi,...

Nastavak na Blic...

Talačka kriza u Nemačkoj

Izvor: medio.rs, 19.Avg.2013

Minhen -- Jedan muškarac upao u Gradsku većinicu bavarskog grada Ingolštat i drži nekoliko talaca, par sati pre dolaska Angele Merkel u taj grad.

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.