Nema kadrova za teške operacije

Izvor: Blic, 22.Mar.2010, 02:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema kadrova za teške operacije

Banjaluka - Nakon dugogodišnjeg studiranja na medicinskim fakultetima u RS lekari su spremniji da svoje znanje unovče u inostranstvu nego da ostanu kod kuće. U prilog toj tvrdnji stoji činjenica da su samo za pola godine RS napustila čak 33 doktora. Ako pak odluče da ostanu u RS, uglavnom biraju one specijalizacije koje dominiraju u privatnom sektoru - oblast ginekologije ili stomatologija, jer misle da će im to doneti novac i sigurnu budućnost.

S druge strane, Srpska je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << suočena sa deficitom kadrova za složenije zahvate u zdravstvu, ali za sada nadležno ministarstvo ne razmišlja da posebnim programima stimuliše mlade ljude za kadrove koji su preko potrebni zdravstvu RS. Dugogodišnja nebriga nadležnih u kreiranju kadrova u zdravstvu čini se da danas uzima danak posebno što je RS maltene preplavljena ginekolozima i stomatolozima. Tome su donekle i krivi pacijenti, s obzirom na to da se za ove preglede uglavnom odlučuju za privatnika, pa se uvek traži „termin više".

Iako mladi ljudi beže od specijalizacije onih profila koji su deficit u zdravstvu - psihijatrija, kardiohirurgija i slično, stručnjaci upozoravaju da bi nadležni u zdravstvu trebalo biti ti koji će stimulisati ljude za te kadrove, a i garantovati posao.

Takođe, doktori su svesni činjenice da se mnogi odlučuju za stomatologiju, jer je, kako kažu, to profitabilna specijalizacija. Međutim, uveravaju da bi svaka specijalizacija donela novac samo kada bi se lekarima garantovala sigurna primanja.

- Sada nema te sigurnosti, ona je narušena do krajnih granica. Svaka specijalizacija košta, ljudi ulažu novac i na kraju strahujemo hoćemo li dobiti platu ili ne. Potrebno je da se donesu takvi programi koji će privući mlade, jer ljudi odlaze. Mi ćemo gotov novac dati drugome koji će ponuditi bolje uslove i veću platu - kaže predsednik Strukovnog sindikata doktora medicine Miodrag Femić. S druge strane, član Upravnog odbora privatnih stomatoloških ambulanti Zorica Mećava kaže da su mladi ljudi u zabludi ako misle da će im stomatologija doneti novac posebno što ih sada ima previše u odnosu na finansijsku situaciju. Ona kaže da se nikada nije desilo da stomatolog u državnoj službi ima veću platu od privatnika kao danas.

I ministar zdravlja Ranko Škrbić kaže da već sada RS ima značajno popunjene kapacitete u stomatologiji, ali da mladi ljudi, kako kaže, tradicionalno upisuju uglavnom četiri specijalizacije - hirurgiju, ginekologiju, pedijatriju i stomatologiju.

- Sve se završava na tome. Pokušavam da razgovaram sa mladim ljudima i uspešnim studentima i da ih usmeravam na one specijalizacije koje su potrebne RS - kaže Škrbić. On dodaje da problem nedostatka kadra rešavaju „uvozom radne snage".

Strategija nije zaživela

Strategijom zdravlja RS do 2010. predviđeno je da se dovede u sklad priliv zdravstvenih i drugih kadrova u zdravstvenoj zaštiti sa stvarnim potrebama. Da se uskladi sistem obrazovanja i usavršavanja kadrova u zdravstvenoj zaštiti sa savremenim potrebama i zahtevima zdravstvene zaštite. Poseban značaj, navodi se u ovoj strategiji, daće se osposobljavanju zdravstvenih radnika za rad sa pojedincem, porodicom i za rad u zajednici i sticanju. Nažalost, kako navode lekari, ova strategija je još jedan u nizu dokumenata koji nisu zaživeli u praksi.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.