Izvor: B92, 26.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neizvestan početak suđenja

Hag -- Haški tribunal danas nije doneo odluku o početku suđenja hrvatskim generalima Ivanu Čermaku, Mladen Markaču i Anti Gotovini.

Jedina konkretna odluka današnje konferencije u Haškom sudu jeste da se generali Čermak i Markač koji se, zajedno s Gotovinom, terete za ratne zločine nad srpskim civilima u hrvatskoj vojnoj operaciji "Oluja", a koji se brane sa slobode, sutra vraćaju u Zagreb.

Predraspravni sudija Bakone Žistis Moloto izjavio je da će sudsko >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << veće uskoro doneti odluku o zahtevu odbrane generala Gotovine, koji je u pritvoru od decembra 2005, da do početka suđenja bude na slobodi.

Markač i Čermak su noć i prepodne proveli u pritvoru suda, ali tamo nisu mogli da razgovaraju s Gotovinom jer pravila suda brane kontakte optuženih u istim slučajevima.

Novi Čermakov advokat Stiven Kej rekao je da mu treba još puna godina za kvalitetnu pripremu odbrane, dok bi novi Markačev advokat Tomislav Kuzmanović mogao biti spreman tek sredinom leta 2008.

Zbog toga ih je sudija upozorio da bi, uz takav ritam pripreme, Haški sud mogao prestati da radi pre no što advokatski timovi prouče materijale.

Poslednja statusna konferencija bila je u julu ove godine, a Markač i Čermak na njoj su učestvovali putem video-linka iz Zagreba.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.