Izvor: Politika, 30.Okt.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neizvesno do samog kraja
Ni do kasnih poslepodnevnih sati, juče, drugog referendumskog dana, nije bilo izvesno da li će na birališta izaći više od 50 odsto građana Srbije, koliko je bilo potrebno da bi novi ustav bio usvojen. Do 18 sati, prema podacima Centra za slobodne izbore i demokratiju, glasalo je 41,9 odsto birača. Najveća izlaznost je bila u Beogradu (43,6 odsto), u centralnoj Srbiji glasalo je 43 odsto, a u Vojvodini 36,3 odsto birača. Izlaznost je juče, kako je i očekivano, bila veća nego u subotu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Međutim, kako je vreme odmicalo strahovanja da referendum neće uspeti bila su sve veća. Zabrinuti zbog lošeg odziva predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica, predsednik Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić, ali i mnogi drugi političari su juče, po drugi put, pozvali glasače da izađu na birališta jer bi u slučaju neuspeha, kako su rekli, posledice bile nesagledive. Tokom čitavog dana i iz Republičke izborne komisije su stizali pozivi građanima da izađu na birališta, a kako se bližilo zatvaranje birališta članovi nekih biračkih odbora su počeli i lično da pozivaju birače – od vrata do vrata.
Prema rečima Marka Blagojevića, programskog direktora Cesida, u poslednjih nekoliko sati pred zatvaranje birališta zabeležene su i neke nepravilnosti na biračkim mestima. Kako je objasnio, članovi biračkih odbora "pokazali su nervozu" zbog mogućnosti da referendum ne uspe pa su dozvoljavali da se glasa i u tuđe ime i bez lične karte.
U pojedinim delovima Srbije odziv je bio iznad proseka. Tako je u selima Mojsir i Dobrinja, u opštini Tutin, juče do 11 sati glasalo 90 odsto birača. U selu Baćica u istoj opštini o novom ustavu Srbije izjasnilo se 52 odsto, a na gradskom području glasalo je oko 40 odsto upisanih birača.
Odziv građana u azbukovačkom kraju, kako javlja naš dopisnik M. Mališić, juče je bio mnogo bolji nego u subotu. Najbolji rezultati izlaska ostvareni su u Ljuboviji na biračkom mestu broj 1 i u selima Berlovinama, Lojninu, Vrhpolju, Gračanici i Uzovnici.
Na glasačkom mestu u Staroj Ljuboviji susreli smo Živana Savića koji živi u Dizeldorfu a prevalio je put dug 1.700 kilometara da bi došao i glasao za ustav Srbije.
U opštini Šabac, do ranih poslepodnevnih sati na birališta je izašlo ukupno nešto više od 32 odsto. Izlaznost na seoskom području povećana je u odnosu na subotu, ali je ipak bila manja nego u urbanom delu opštine.
I pored toga što je na pojedinim biračkim mestima na referendum izašlo više od 60 odsto građana, u Vranju kažu da je odziv ispod očekivanja, posebno u Gornjoj čaršiji.
U opštini Čačak, kako javlja naš dopisnik G. Otašević, prednjačili su žitelji Sokolića, malog sela sa 158 glasača, gde je do istog doba na referendum izašla tačno polovina upisanih.
Do 14 časova drugog dana referenduma ukupan odziv birača u Užicu, kako javlja naš dopisnik B. Pejović, bio je oko 37 odsto. U opštinskoj izbornoj komisiji kažu da je izlaznost značajnije povećana upravo oko podneva, od 10 do 14 časova (za oko 12 odsto).
Na 70 glasačkih mesta opštine Pančevo do 14 sati o predlogu novog ustava izjasnilo se 32,5 odsto upisanih u biračke spiskove. Najveći odziv bio je u Pančevu, na biralištima Gornji grad 8 (49 procenata) i Gornji grad 5 (38,2 odsto). Tokom dana, kako izveštava naš dopisnik M. Šašić, preko lokalne televizije, opštinski funkcioneri i narodni poslanici iz Pančeva pozvali su Pančevce da izađu na birališta i izjasne se za novi ustav.
Drugog dana glasanja za ustav Srbije u Sremu birači su bili aktivniji, pa je do 14 časova glasalo 22.780 ili 33,58 odsto građana. Pri tome je glasalo 37,90 odsto upisanih birača Sremske Mitrovice, a 27,77 birača u okolnim selima. U opštinskoj izbornoj komisiji, kako javlja naš dopisni D. Dragičević, lošiji odziv birača iz seoskih sredina objašnjavaju obavezama koje seljaci imaju u poljima.
U Timočkoj krajini u najvećem broju na glasanje za novi ustav Srbije izašli su žitelji Sokobanje. U ovoj opštini, kako javlja naš dopisnik S. Todorović, glasalo je 38,95 odsto upisanih birača. Oni su najbrojniji u Zaječarskom okrugu, gde je u proseku glasalo 32 odsto upisanih birača, a sasvim blizu Sokobanjčanima su i Knjaževčani (32,6) i Zaječarci (30,9), dok su Boljevčani u ovom okrugu na začelju (25,6 odsto).
U Borskom okrugu na referendum je do 14 sati izašlo 29 odsto upisanih birača, a najbolji u odzivu bili su Negotinci (32,96) i žitelji Kladova (32,92). Na referendum je izašlo i 27,92 odsto birača Majdanpeka i 26,9 odsto Borana.
Kao što je i očekivano, juče su u vršačkoj opštini zabeleženi bolji rezultati nego dan ranije. Do 14 časova je na glasačka mesta izašao 31,69 odsto glasača (upisano 47.003). Prema rečima Biljane Hasanović-Korać, predsednice Opštinske komisije za sprovođenje referenduma, u selu Mesić, do ranih popodnevnih sati, na birališta je izašlo čak 64,71. odsto. Ovo mesto naseljeno je pretežno pripadnicima rumunske nacionalne manjine. Takođe dobri rezultati, kako izveštava naš dopisnik J. Danilović, zabeleženi su u selu Zagajica (59,45 odsto) i gradskoj mesnoj zajednici u Ulici Stevana Nemanje (41,95 odsto).
Do ranog popodneva juče se o novom ustavu Srbije u Subotici izjasnilo tek 10 odsto građana više nego u subotu. Prema podacima sa 12 kontrolnih biračkih mesta, kako izveštava naša dopisnica A. Isakov, ukupna izlaznost juče do 14 časova bila je 25,01 odsto.
U šest opština Rasinskog okruga, kako javlja naš dopisnik R. Stanković, najbrži u glasanju prvog i drugog dana bili su Župljani, odnosno građani opštine Aleksandrovac. U ovoj opštini drugog dana do 14 časova zabeležena je izlaznost od 41 odsto. Bilo je i mesta, posebno u Gornjoj Župi, u kojima je već u podne drugog dana premašeno 50 odsto po izlaznosti, a najvredniji su bili meštani sela Jelakce, koji su u nedelju u podne imali izlaznost od 57 odsto.
Na drugom mestu po izlaznosti je opština Brus, u kojoj je do 14 sati glasalo 38 odsto. Izlaznost od po 35 odsto do 14 časova zabeležena je u opštinama Trstenik i Varvarin, i nešto slabija u opštini Ćićevac – 34,8 odsto. U brojčano najvećoj opštini Kruševac izlaznost do 14 sati iznosila je nešto iznad nivoa Srbije – oko 34 odsto.
Do 15 sati na teritoriji grada Kragujevca glasalo je 39 odsto građana.
Najmanja izlaznost je bila u seoskim područjima, gde je je zabeležen i najveći broj nepravilnosti.
Prema podacima Gradske izborne komisije u Novom Sadu, kako javlja naš dopisnik M. Laketić, do 14 sati glasalo je 33,74 odsto upisanih birača. Ovoj izbornoj komisiji do 14 časova nije prijavljena nijedna nepravilnost i izjašnjavanje građana proticalo je, kako ističu, mirno. Interesantno je da je primetna manja izlaznost u seoskim sredinama pošto glasači koriste lepo vreme za prikupljanje letine.
Kako izveštava naš dopisnik iz Bujanovca Ž. Matić, u najvećem selu u ovoj opštini, u Velikom Trnovcu gde žive isključivo pripadnici albanske nacionalne zajednice, Cesidov posmatrač je ustanovio da u glasačkoj kutiji na glasačkom mestu broj 5 (Strukarska mahala) ima ubačenih listića u kutiji, a nema zaokruženih glasača u spisku. Prema rečima Dragana Veličkovića, predsednika Opštinske komisije za sprovođenje referenduma, o incidentu je obaveštena Republička izborna komisija, ali je glasanje ipak nastavljeno.
J. Cerovina
-------------------------------------------------------------------
Tadić i Koštunica ponovo pozvali da se glasa za ustav
Predsednik Srbije Boris Tadić ponovo je juče pozvao građane Srbije da na referendum glasaju za novi ustav Srbije. "Građani, izađite i zaokružite 'da' za Srbiju, 'da' za bolji život svakog građanina", naglasio je Tadić.
I predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica još jednom je juče pozvao sve građane kojima je u srcu Srbija da izađu na referendum i glasaju za novi ustav.
Premijer je istakao da bi posledice neizglasavanja ustava bile nesagledive za Srbiju. (Beta)
-------------------------------------------------------------------
Patrijarh Pavle prvi put glasao
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Pavle glasao je juče na referendumu za potvrđivanje Predloga ustava Srbije na glasačkom mestu u Osnovnoj školi "Kralj Petar Prvi". "Neka bude sa Božjim blagoslovom na opšte dobro svima, pa i nama", rekao je patrijarh Pavle spuštajući listić u glasačku kutiju.
Devedesetdvogodišnji patrijarh Pavle prvi put je dao svoj glas na referendumu za ustav Srbije. Shodno svom poslanju poglavara crkve i pastira za sve vernike, bez obzira na naciju i političku pripadnost, patrijarh se do sada nije pojavljivao na glasačkim mestima, a samim tim ni opredeljivao za političke opcije i vlast u Srbiji.
Njegova svetost patrijarh Pavle stigao je na glasačko mesto kolima i u pratnji posle nedeljne liturgije u Sabornoj crkvi. (Tanjug)
[objavljeno: ]














