Izvor: B92, 16.Mar.2012, 12:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nastavljeno suđenje Merčepu
Zagreb -- Saslušanjem prvih svedoka pred većem zagrebačkog županijskog suda, nastavljeno suđenje ratnom pomoćniku ministra unutrašnjih poslova Tomislavu Merčepu.
Merčep je optužen da je kao komandant rezervne jedinice MUP-a odgovoran za nezakonita hapšenja, mučenja, zlostavljanja i ubistva srpskih civila sa zagrebačkog, kutinskog i pakračkog područja tokom 1991.
On je nakon čitanja optužnice pre mesec dana izjavio da se ne oseća krivim ni po jednoj tački optužnice.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Tada je predloženo saslušanje 32 svedoka, među kojima i nekoliko žrtava koje su preživele mučenja i zlostavljanja u Pakračkoj poljani, a odbrana je predložila da se sasluša 15 svedoka, među kojima su i bivši zvaničnici vlade, Sabora, MUP-a i obaveštajnih službi.
Merčep je uhapšen 10. decembra 2010. godine, a pošto je pre četiri godine, kako tvrdi, pretrpeo moždani udar, zbog lošeg zdravstvenog stanja odmah je prebačen u zatvorsku bolnicu, a podizanje optužnice u junu prošle godine dočekao je u banji.
Nevladine organizacije tražile su i da Merčep odgovara i zbog nestanaka i ubistava srpskih civila iz Vukovara u leto 1991. godine, daleko pre početka borbi za grad, ali tužilaštvo nije uslišilo njihovo traženje.



