Nastavak suđenja Šariću čitanjem pisane dokumentacije

Izvor: RTS, 15.Maj.2014, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nastavak suđenja Šariću čitanjem pisane dokumentacije

Suđenje grupi Darka Šarića po optužnici za pranje novca stečenog švercom kokaina nastavljeno je pred Specijalnim sudom prikazivanjem kopija dokumenata nađenih u kompjuteru optuženog Šarićevog advokata Radovana Štrpca.

Darko Šarić je optužen za pranje 22 miliona evra, a u drugim postupcima i za krijumčarenje ukupno 5,7 tona kokaina.

"Nadamo se da ćemo uveriti sud da je Štrbac nakon preuzimanja Jedinstva iz Gajdobre ulagao u tekuće poslovanje tog privrednog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << društva po Šarićevim nalozima, što će pokazati i presretnuti telefonski razgovori", rekao je zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Ivanić.

Ivanić je naveo i da će tužilaštvo dokazati je Štrbac bio predsednik Upravnog odbora hotelskog preduzeća Vojvodina isključivo voljom Šarića, što će takođe pokazati i presretnuti razgovori.

Optuženi Šarić je na današnjem suđenju kratko rekao da mu je Štrbac bio advokat i da ga je on preporučivao kao advokata, ali da preporuka ne obavezuje.

Odbrana je navela da dokumentacija pokazuje da je Štrbac izdavao naloge menadžmentu Gajdobre kao "savestan privrednik", a ne fiktivni vlasnik "Gajdobre", a da tužilaštvo selektivno prikazuje dokumente koji mu idu u prilog.

Štrbac je odgovornost prebacio na svedoka saradnika Mileta Jerkovića, koji je sa svojom ćerkom Višnjom bio suvlasnik "Gajdobre".

Šarićev advokat Dejan Lazarević rekao je da tužilaštvo stalno pokušava da "provuče Šarića", ali da on nema nikakve veze sa pranjem novca niti sa "Jedinstvom" iz Gajdobre.

Na suđenju su kao dokazi izvedene tužbe za naplatu dugovanja koje je Štrbac u ime Jedinstva podnosio Opštinskom sudu u Bačkoj Palanci, kao i odluke Trgovinskog suda u Subotici i Privrednog suda u Novom Sadu.

Šarić, koji se 18. marta zvanično predao srpskim organima nakon četiri i po godine skrivanja, juče je negirao optužbe za pranje para u Srbiji.

Tvrdio je da nije kriv, i da mu je ceo proces montirao izvesni general policije Papaja, dok je kontroverzi vojvođanaski biznismen Mile Jerković taj koji je neistinito svedočio protiv njega i drugih optuženih.

Šarić je optužen za pranje 22 miliona evra, a u drugim postupcima i za krijumčarenje ukupno 5,7 tona kokaina.

Prema sumnjama tužilaštva, glavni čovek za kontakte Šariću je bio Radovan Štrbac, preko koga je pljevaljski narko bos uskoro upoznao Mileta Jerkovića (svedok), Zorana Ćopića kao i glavne ljude "Metals banke" preko kojih je vršio poslovne transakcije.

Na meti Šarića prvenstveno su bila vojvođanska preduzeća, koja su u vlasništvu imala hotele, restorane, ali i bogate zemljišne posede. Vrednost ovih preduzeća procenjuje se na desetine miliona evra.

Postupak pranja novca bio je složen. Osnivane su of-šor kompanije koje su prebacivale "prljav" novac u Srbiju. Novac je uplaćivan je na račune domaćih preduzeća, a deo novca je u kešu polagan u novosadskoj "Metals banci".

Novac zarađen od droge korišćen je za izdavanje bankarskih garancija koje su zatim upotrebljene u privatizaciji društvenih preduzeća, kao što su "Mladi borac" iz Sente, novosadski "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice i "Palić" iz Subotice.

Za krivično delo za koje se terete optuženi zaprećena je zatvorska kazna od dve do 12 godina.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.