Izvor: RTS, 30.Okt.2011, 13:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nastavak blokade otežava upis
Ukoliko se blokada Filološkog fakulteta nastavi, studentima će biti teško da sakupe dovoljan broj bodova za upis naredne godine studija, izjavio je rektor Branko Kovačević.
Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević izjavio je da će, ukoliko se blokada Filološkog fakulteta nastavi, studentima biti teško da sakupe dovoljan broj bodova za upis naredne godine studija.
"Ako ovo potraje, 10.000 studenata neće moći da obavi svoje nastavne obaveze i verovatno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << neće imati dovoljan broj bodova na jesen, što znači da neće moći da upišu godinu", rekao je Kovačević u intervjuu agenciji Beta.
Rektor je upitao ko će studentima platiti školarinu ukoliko zbog izgubljenih nastavnih dana ne budu mogli da sakupe dovoljan broj bodova.
"Sada ja pitam, ko će njima da plati školarinu, hoće li država da plati pošto nije uradila svoj posao, nije im obezbedila da uče, ili će da plate ovi koji blokiraju iz svog džepa", rekao je Kovačević.
Rektor je naveo da se na ostalim fakultetima, poput Elektrotehničkog, već polažu kolokvijumi, a da je na Filološkom fakultetu prvi mesec akademske godine praktično izgubljen.
Rektor je rekao da nastavnici i uprava Filološkog fakulteta pokušavaju da održe nastavu i u uslovima blokade, ali da je to veoma teško.
"Ne možemo regularno da održavamo nastavu, ona se odvija u nekim otežanim uslovima, daleko od regularnih uslova. Neki časovi se održe, neki se ne održe. Drži se nastava po zbornicama, neuslovnom prostoru, jer su neke učionice blokirane, neke su vezane žicom", rekao je Kovačević.
Rektor je rekao da je na Filološkom fakultetu pričinjena i materijalna šteta, a uprava fakulteta sakuplja podatke o tome. Prema njegovim rečima, grafitima je ispisana i zgrada Rektorata, koja se zbog svoje starosti i vrednosti konzervira i uređuje posebnim metodama.
Istoričari traže nastavu
Kovačević je podsetio da se ni na Filozofskom fakultetu nastava ne odvija redovno, ali da je situacija ipak povoljnija jer, kako je rekao, za razliku od Filološkog fakulteta, tamo zaista štrajkuju studenti koji su u kontaktu sa svojim profesorima.
"Na Filozofskom fakultetu se ne odvija nastava, valjda će početi u ponedeljak, jer studenti traže da se počne sa nastavom", rekao je rektor i dodao da je grupa studenata istorije, koja se ne slaže sa blokadom, najavila svoju reakciju ukoliko nastava ne počne u ponedeljak.
Prema njegovim rečima, na Filozofskom fakultetu je napravljen plan nadoknade izgubljene nastave, prema kojem će se verovatno raditi svake subote, sve do juna.
Kovačević je onima koji blokiraju zgrade fakulteta poručio da prekinu sa tim, jer o problemima čije rešenje traže ne odlučuje Univerzitet.
"Ja ih molim da izađu odavde, njihovo mesto nije Univerzitet. Njihovi problemi su ekonomske, socijalne i političke prirode, a zna se da se to rešava tamo gde se vodi politika. Mi na Univerzitetu se ne bavimo politikom", objasnio je rektor.
Prema njegovim rečima, "svi zahtevi studenata koji su u ingerenciji Univerziteta su ispunjeni". Kovačević je naveo da njegovi pozivi na reakciju države, kao vlasnika Univerziteta, nisu poziv na nasilje.
"Ja pozivam da se spreči nasilje, to je zamena teza. Oni vrše nasilje nad mojim studentima i mojim profesorima", rekao je rektor.
Kovačević je napomenuo da "policija ne može da reaguje sama po sebi, država kao osnivač treba da proceni kako će da reši problem". "Vlada i Ministarstvo prosvete treba da reše problem i dogovore se koje su to mere", izjavio je Kovačević.
Rektor je ponovio da na Filološkom fakultetu blokadu sprovodi grupa od 50 osoba, među kojima većina nisu studenti tog fakulteta.
"Deset hiljada studenata i oko 400 nastavnika su njihovi taoci", istakao je Kovačević i dodao da svoje izjave o povezanosti ove grupe sa pojedinim političkim organizacijama, poput pokreta "Marks 21", temelji na osnovu letaka te organizacije koji su deljeni na Filološkom fakultetu.
Filološki fakultet blokiran je od 17. oktobra, a Filozofski od 20. oktobra. Studenti traže da svi studenti koji imaju 48 bodova mogu da studiraju o trošku države. Zahtev je i da školarina ne premašuje tri minimalne mešečne zarade.
Neki od zahteva su i početak razgovora o besplatnom obrazovanju, kao i izmene Zakona o visokom školstvu.








