Nastavak akcije hapšenja (po)ratnih profitera

Izvor: RTS, 31.Mar.2009, 17:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nastavak akcije hapšenja (po)ratnih profitera

Uhapšeno šest lica, a među njima i načelnik neuropsihijatrije na VMA. Uhapšeni su osumnjičeni za davanje i primanje mita, zloupotrebe službenog položaja u procesu rešavanja stambenih pitanja i nadoknade štete na osnovu lažno prikazanih invalidnina za vreme ratnih dejstava na prostoru bivše SFRJ, navodi se u saopštenju MUP-a.

Zajedničkom akcijom MUP-a Srbije, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala i pripadnika Vojno bezbednosne agencije, u koordinaciji sa >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Specijalnim tužilaštvom, uhapšeno je šest članova organizovane kriminalne grupe Gorana Mojovića, navodi se u saopštenju MUP-a.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio da današnje privođenje šestorice osumnjičenih predstavlja nastavak akcije državnih organa u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

"Ministarstvo odbrane, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, 10. februara je započelo tu akciju, kada je privedeno 17 osoba, a danas tokom prepodneva još šest", rekao je Šutanovac.

Privedene su i tri osobe zaposlene u Ministarsvu odbrane, dok su ostale tri privedene osobe penzioneri.

Uhapšeni su u protekle dve godine, po nalogu Mojovića, izvršili više krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja, prevare i falsifikovanje isprave u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi, a na štetu budžeta Republike Srbije.

Slobode su lišeni: Miroslav Radovanović (57) načelnik Neuropsihijatrijske klinike na VMA u Beogradu, Branko Lošić (48), Srboljub Stojanac (43), svi službenici u Ministarstvu odbrane, i vojni penzioneri-Jovo Ćevap, Vladan Laušević i Ivko Lisica, svi iz Beograda.

Osumnjičeni Radovanović je, po Mojovića, sačinjavao falsifikovanu zdravstvenu dokumentaciju na osnovu koje su članovi grupe ostvarivali različita prava ( pravo na stan, invalidske penzije).

Lošić, Stojanac, Ćevap, Lisica i Laušević su prikupljali podatke o licima - stambenim interesentima, koji su se odnosili na mesto službovanja, stambenu ugroženost i pronalazili lica koja su podnela zahteve za obeštećenje van spora, koje su potom dostavljali Mojoviću.

Osumnjičeni Mojović je na osnovu tih podataka kao i na osnovu falsifikovane dokumentacije, omogućavao licima protivpravno pribavljanje stanova iz vojnostambenog fonda, obezbeđivanje sporova i naplate naknade nematerijalne štete, od kojih su naplaćivali po 30% od sume koju im je isplatilo Ministarstvo odbrane na ime naknade štete.

Vojni penzioner Goran Mojović i još 15 lica uhapšeni su 10. februara zbog zloupotreba u procesu dodele stanova pripadnicima vojske.

Policija je ranije saopštila da se procenjuje da je ta grupa na takav način oštetila budžet države za iznos od više stotina miliona dinara, kao i da su uhapšeni nakon 11,5 meseci operativnog rada u saradnji sa VBA i u koordinaciji sa Specijalnim tužilaštvom za organizovani kriminal.

Ovo je još jedna sveobuhvatna akcija MUP-a Republike Srbije i drugih državnih organa usmerena na suzbijanje korupcije i drugih krivičnih dela, navodi se u saoštenju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.