Izvor: Blic, 08.Nov.2009, 01:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Narkomani u napuštenoj fabrici
Napuštene i šibljem obrasle hale bivše tvornice „Jelšingrad" od nekoliko hiljada kvadrata u centru Gradiške postale su najveće okupljalište narkomana. Razbijeni prozori, uništena vrata, demolirani zidovi, gomile stakla i smeća, korov i drveće... samo su deo sumorne slike na koju godinama niko ne reaguje.
Beskućnik Miroslav Šućur koji se i sam uselio pod krov „Jelšingrada" kaže da se u halama omladina često okuplja noću.
„Ovde je puno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << omladine koja se najviše noću drogira, pije, baca špriceve, luduje... Upozoravao sam i njih i vlasti, ali ko mene sluša", požalio se Šućur.
To potvrđuju i naši drugi sagovornici, uglavnom srednjoškolci.
"Znamo da neke naše kolege tamo zalaze, čak odlaze i sa časova, verovatno se fiksaju, tako se priča", kažu oni.
Jedan policajac objašnjava da je droga odavno postala vrlo ozbiljan problem u Gradiški, ali se protiv toga niko ne bori temeljno i na organizovan način. U gradiškoj policijskoj stanici odskora nema ni inspektora za narkotike, mada su policajci i ostali inspektori do sada najviše ukazivali na narkomaniju u Gradiški.
Novoizabrani predsednik Omladinskog parlamenta Đorđe Mandić, učenik Tehničke škole, kaže da pojava narkomanije vrlo negativno utiče na učenje i vladanje.
„Više od polovine srednjoškolaca puši u školama, deo njih pije alkohol, zabrinjavajući je porast nasilja, droge ima u gradu, ali su opet mladi najveće žrtve... Želimo aktivnije da utičemo na suzbijanje loših pojava, te kroz sportske, edukativne, kulturne i druge programe uzmemo aktivnu ulogu na stvaranju pozitivnog ambijenta", kaže Mandić.
















