Izvor: Blic, 08.Jan.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Napetost koju niko ne želi

Kada su mišići napeti ili zgrčeni, osećamo jake bolove i menja se statika našeg tela. Od ovog problema - privremenog ili hroničnog - pati veliki broj ljudi. Doktor Martin Marijanovič, ortoped specijalizovan za bolesti kičme i predsednik Nemačkog društva za endoskopiju kičme i interventnu terapiju bola, govori o uzrocima i načinima lečenja mišićne napetosti.

„Kada nam se mišići zgrče, nastaju problemi. Kod 60 odsto pacijenata koji se jave lekaru zbog bolova >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u leđima, tegobe su uzrokovane mišićnom napetošću, a ne diskusom hernije ili problemima sa pršljenovima", ističe doktor Marijanovič.

U većini slučajeva, za ove probleme odgovoran je način života.

„Trajna mišićna napetost ne prouzrokuje samo veoma jake bolove na dotičnom mestu, već može da izazove tegobe i u drugim delovima tela. Glavobolja je često posledica napetosti u predelu ramena i vrata", kaže doktor Marijanovič. Mišićna napetost oštećuje i sam mišić. Pod dejstvom hronične mišićne napetosti mišićno tkivo počinje da se menja i telo se pretvara u beskorisno vezivno tkivo. U jednom trenutku dolazi do poremećaja statike tela. Osim toga, napetost uzrokuje nepravilno držanje i zauzimanje određenog položaja za ublažavanje bola.

Kako sprečiti

„Redovna fizička aktivnost je najbolja zaštita od mišićne napetosti", kaže doktor Marijanovič. „Vrste sportova, kao što su brzo hodanje, vožnja bicikla ili plivanje, odlična su zaštita od napetosti", ističe on, ali upozorava da ne treba preterivati kako sportska aktivnost ne bi bila kontraproduktivna. On savetuje kretanje i tokom dana, na radnom mestu: kad telefonirate ustanite ili hodajte, ne zadržavajte se dugo u istom položaju.

Lekovi

Doktor Marijanovič ima pozitivno iskustvo sa kinin-sulfatom. Reč je o prirodnoj supstanci, koja, za razliku od hemijskih sredstava protiv napetosti i analgetika, ne deluje na centar u mozgu, već na nervne završetke preko kojih se impulsi prenose do mišića. Kinin, između ostalog, sprečava stvaranje supstanci koje izazivaju bol i upale. Biljka repuh ili lopuh takođe se dobro pokazala, ali doktor Marijanovič upozorava da pre primene bilo kog leka treba proveriti da li su uzroci napetosti možda ipak organske prirode. Ukoliko se tegobe nastave uprkos terapiji i traju duže od dva meseca, obavezno se treba javiti lekaru.

I masaže su dobra metoda za opuštanje mišića, ali na duži rok se bolji rezultati postižu specijalnim vežbama, koje pacijentima treba da pokaže psihoterapeut. Mišićnu napetost ćete najbolje sprečiti ako redovno vežbate, ali imajte na umu da je, pored vežbi snage, važan i trening koordinacije pokreta i ravnoteže (npr. joga).

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.