Najviše prijava zbog diskriminacije - po osnovu invaliditeta

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Mar.2018, 14:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najviše prijava zbog diskriminacije - po osnovu invaliditeta

Prema redovnom godišnjem izveštaju koji je poverenica Brankica Janković podnela parlamentu najviše pritužbi je u prošloj godini podneto zbog diskriminacije na osnovu invaliditeta, gotovo petina od ukupnog broja, dok je u po oblastima na prvom mestu, kao i prošle godine, diskriminacija po osnovu rada i zapošljavanja.

Slede pritužbe zbog diskriminacije na osnovu starosnog doba, a gotovo u istom broju, kao osnov diskriminacije, sledi pol, saopštila je Kancelarija poverenice.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja se odnosi gotovo svaka treća podneta pritužba, zatim sledi oblast koja se odnosi na postupke pred organima javne vlasti, dok su na trećem mestu pritužbe zbog diskriminacije u pružanju javnih usluga i korišćenja objekata i površina.

Izveštaj, inače, sadrži 29 preporuka za suzbijanje diskriminacije i unapređenje ravnopravnosti, među kojima su: intenziviranje rada na unapređivanju arhitektonske i informacione pristupačnosti osobama sa invaliditetom i obezbeđivanje uslova za puno ostvarivanje svih zagarantovanih prava (npr. izbornog prava) zatim usvajanje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći; intenziviranje rada na poboljšanju položaja starijih, naročito u ruralnim krajevima i nepristupačnim područjima, kao i preduzimanje mera i aktivnosti kako bi se obezbedilo uključivanje i podsticanje ravnomerne zastupljenosti žena i muškaraca u svim sferama političkog i javnog odlučivanja u vršenju javnih funkcija u organima jedinica lokalne samouprave.

Tu su i preporuke za preduzimanje mera za podsticanje zapošljavanja i ženskog preduzetništva u cilju ekonomskog osnaživanja žena, unapređivanje položaja Roma, posebno Romkinja, u pogledu obezbeđivanja ličnih dokumenata, pristupa adekvatnom stanovanju, zdravstvenim, obrazovnim i uslugama socijalne zaštite, kao i zapošljavanju.

Preporuke se odnose i na unapređivanje pravnog položaja transpolnih osoba, preduzimanje mera za odgovorno izveštavanje koje ne sme da karakteriše govor mržnje, senzacionalizam, seksizam, mizoginija, diskriminatorni stavovi i uvredljivo izveštavanje o osobama drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta ili drugih marginalizovanih društvenih grupa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.