Najugroženija grupa i dalje Romi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Dec.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najugroženija grupa i dalje Romi

NOVI SAD, BEOGRAD - Danas je međunarodni dan ljudskih prava. U Srbiji je on obeležen nizom manifestacija. Na beogradskom trgu republike održan je skup pod nazivom „Šezdeset godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima - pet koraka u borbi protiv diskriminacije", a u Novom Sadu Skupština grada donela je odluku o otvaranju kancelarije gradskog ombudsmana., u NS Centru je otvorena izložba fotografija o 30 članova Deklaracije. Vojvođanski centar za ljudska prava i organizacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Kris pridružili su se kampanjom na Trgu slobode "Ljudska prava svima". Svoj doprinos dali su i gradski odbori LSV i LDP.

Na svim skupovima ocenjeno je da je Srbija napredovala u zaštiti ljudskih prava, ali da postoje slabosti koje u narednom periodu moraju biti ispravljene.

Predstavnici Ujedinjenih nacija, Vlade Srbije i civilnog društva obeležili su danas na Trgu Republike u Beogradu 10. decembar - Međunarodni dan ljudskih prava.

Oni su zajednički napravili simboličnih "pet koraka" za najugroženije grupe u Srbiji - žene, decu, manjine, osobe s posebnim potrebama i HIV pozitivne osobe.

Čiplić: Strateški dokumenti krajem godine

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić rekao je da će strateški dokumenti za poboljšanje položaja Roma biti usvojeni krajem ove godine.

On je istakao da je u poslednjih osam godina učinjen veliki napredak u poštovanju ljudskih prava, ali je i dalje potrebno na tome raditi. Ministar je naglasio da će zakon protiv diskriminacije tehnički završen, ali nije mogao da kaže kada bi mogao da se nađe u skupštinskoj proceduri.

Ljoveras: Nije dovoljno samo proklamovati prava

Šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras poručio je da nije dovoljno samo proklamovati ljudska prava, već je za njih potrebno svakodnevno se i boriti.

On je rekao da su u Srbiji danas najugroženija deca, manjine i osobe s posebnim potrebama.

Nedovoljan napredak

Šef predstavništva UNHCR u Srbiji Alen Art Kotsalainen rekao je da u Srbiji postoji napredak u poštovanju ljudskih prava, naročito ako se uzme u obzir da je zemlja bila u ratnim sukobima. On je, međutim, istakao da diskriminacija Roma ostaje i dalje veliki problem.

Skupu su prisustvovali i princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom i poverenik za dostupnost informacijama od javnog značaja Rodoljub Šabić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.