Najjeftinije do Evrope

Izvor: Blic, 01.Dec.2009, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najjeftinije do Evrope

Granice Evrope će se za građane Srbije otvoriti već 19. decembra, a time i brojne mogućnosti za putovanja u evropske metropole, i to za manje novca nego ranije. Cene prevoza posle ukidanja troškova za vize popularnije su nego ikad u železničkom, autobuskom, ali i u sve konkurentnijem avio-saobraćaju. Tako se sada, uz plaćanje puta, smeštaja i hrane, recimo, vikend u Rimu može provesti za ukupno 170 evra.

Zainteresovani da u nekom evropskom gradu provedu vikend moraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da znaju da je prevoz najveća stavka kojom se treba pozabaviti.

Zasad u popustima prednjači avio-saobraćaj, ali i železnicom i autobusom može se otputovati do svetskih metropola za relativno malo novca.

Tako je sa beogradske autobuske stanice moguće putovati za

Cirih, Prag, Geteborg, Beč, Pariz, Amsterdam. Cene povratnih karata za ove gradove su od 74 evra za Beč, preko 135 evra za Cirih, do 193 evra za Amsterdam.

Mnogi će, međutim, reći da je najzanimljivije putovanje vozom, a sudeći po cenama karata, vrlo je isplativo.

Kad su susedne zemlje u pitanju, treba reći da je vozom moguće stići do Budimpešte uz povratnu kartu od svega 26 evra. Kada je reč o zapadnoj Evropi, povoljne su karte za Beč i Minhen, koje koštaju 70, odnosno 118 evra.

Ipak, najjeftinije bi u ovom slučaju mogli da prođu oni koji kupe interrejl globalnu karticu koja pokriva sve troškove vozom po Evropi za određeni vremenski period. Kartica je namenjena mlađima od 26 godina i košta od 159 do 329 evra za više država.

Ova karta se kupuje u "Železnicama Srbije” uz pasoš.

Kada je avio-saobraćaj u pitanju, verovatno će se veliki broj građana Srbije od Nove godine češće odlučivati za takav način putovanja, gde se očekuje i najveći izbor prevoznika, pa samim tim i niže cena karata.

Najjeftiniji je prevoz niskotarifnim kompanijama. Zasad je izvesno da će se od 2010. godine iz Beograda moći leteti kompanijom "Flaj Niki”, koja nudi letove iz Beograda do Beča od 1. februara, a cena povratne karte je 58 evra. Očekuje se, ipak, da od naredne godine i ponuda loukost kompanija bude raznovrsnija. Direktorat civilnog vazduhoplovstva poslao je pozive "Rajan eru”, "Izi džetu” i "Viz eru”.

Ono što je kod niskotarifnih kompanija vrlo važno jeste da se karta rezerviše dosta ranije pre puta, jer su tako cene znatno niže. Takođe, bitno je znati i da se rezervacija karata kod loukostera obavlja isključivo putem interneta.

Nezavisno od loukostera, u ovom trenutku se mogu kupiti i jeftine avio-karte i drugih kompanija, s obzirom na to da mnogi avio-prevoznici imaju promocije, a takođe mnoge od njih počinju da koriste letelice većeg kapaciteta.

Tako su u ponudi jeftinije karte, kao i svake godine od oktobra do sredine decembra, a njihov broj je ograničen. Karta "Er Fransa” do Pariza u vreme promocije može da se kupi za 26 evra bez taksi. Promociju ima grčki "Olimpik”, koji prevozi do Atine a povratna karta sa taksama iznosi 87 evra. I "Montenegro erlajnz” nudi povoljne karte za Frankfurt i Pariz, a od decembra bi trebalo da počne iz Niša da leti za Cirih. Kada je mađarski "Malev” u pitanju, ta kompanija će na relaciji Beograd-Budimpešta početi da leti od decembra, a cena povratne karte je 99 evra. Na Aerodrom "Nikola Tesla” avioni iz mađarske prestonice svakodnevno će sletati u 14.10, a poletati u 14.45 sati. Saobraćaj će se obavljati avionom "bombardier Q-400” kapaciteta 72 sedišta, inače najmodernijim i najbržim turboelisnim avionom na svetu. Letovima do Budimpešte građani Srbije će takođe moći da se povežu sa velikim evropskim gradovima jer je iz glavnog grada Mađarske moguće otputovati u Amsterdam, Berlin, London, Pariz. Do evropskih gradova biće uskoro moguće odleteti i iz Niša nakon što su predstavnici Aerodroma "Konstantin Veliki” i grada Niša potpisali ugovor sa italijanskom avio-kompanijom "Vind džet” o otvaranju redovne linije Niš-Bolonja.

Prvi let će biti 25. decembra ove godine, a kako je najavljeno, cena karata će u početku biti 46,66 evra.

Što se smeštaja tiče, putnicima, koji će, prema prognozama turističkih agencija, pohrliti u Evropu, najjeftinije je da odsednu u hostelima, u kojima se cena dnevnog smeštaja kreće od šest evra u Budimpešti, do 15 evra u Parizu. Ko se odluči za skuplje varijante, kao što su hoteli sa tri zvezdice, noćenje može da košta od 25 do 40 evra.

Kada je hrana u pitanju, verovatno će većina građana odlučiti da se hrani u restoranima brze hrane jer su oni u većini evropskih gradova i najjeftiniji. U zavisnosti od države, jedan takav obrok može da košta od tri do pet evra. Ko se ipak odluči da jede u restoranima, ni oni ne moraju da budu preterano skupi. U državama EU najniža cena ručka u ne previše luksuznim kafanama iznosi od pet do 15 evra.

Najpovoljnije cene prevoza

Autobuski prevoz - cena povratne karte

Beč 74

Berlin 152

Amsterdam 193

Pariz 148

Železnički prevoz - cena povratne karte

Budimpešta 26

Beč 70

Minhen 118

Avio-prevoz - cena povratne karte

Beč 58

Atina 87

Pariz 160

Rim 105

Napomena: sve cene su u evrima

Privrednici o ukidanju viza

Rade Pribićević, "Denjub fuds grupa”


1. Poslovna putovanja će se obavljati jednostavnije, a sama činjenica da će to povećati nivo komunikacije jeste dobra stvar.

2. Ova odluka, takođe, predstavlja i uvod u odmrzavanje prelaznog trgovinskog sporazuma, što će za privredu imati pozitivne efekte.

3. Ta informacija ima dugoročni značaj za sve građane uopšte. Posle 17 godina, Srbija se kr eće putem integracija, a za mlade ljude to je od ogromnog značaja.

Mirko Todorović, "Todor”

1. Ovo je prvenstveno dobra stvar jer predstavlja put priključenja Evropskoj uniji.

2. Mislim da za privredu, a i za građane, neće biti velikih efekata. Međutim, ne sumnjam da će mnogo više ljudi sada pohrliti ka zapadnim zemljama na putovanja.

3. Liberalizacija viznog režima može biti i signal stranim investitorima da dolaze na tržište Srbije.

Nemanja Popov, "Centroproizvod”

1. Generalno, mislim da će ova odluka doprineti integraciji Srbije u ostali deo Evrope i sveta.

2. Dobra stvar je i ta što bi vizna liberalizacija mogla da pospeši kupovnu moć građana.

3. Jedan od najvećih doprinosa može da bude i razvoj turizma i sve što je za njega vezano. Jer kao što će mnogi građani putovati u Evropu, i Srbija može postati atraktivna turistička destinacija.

Koliko košta vikend u rimu, berlinu i parizu

RIM


Smeštaj* 40

Put avionom 105

Hrana** 25-75

BERLIN

Smeštaj 26

Put avionom 160

Hrana 25-60

PARIZ

Smeštaj 30

Put avionom 160

Hrana 30-100

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Najjeftinije do Evrope

Izvor: S media, 02.Dec.2009, 10:40

Granice Evrope će se za građane Srbije otvoriti već 19. decembra, a time i brojne mogućnosti za putovanja u evropske metropole, i to za manje novca nego ranije. ..Cene prevoza posle ukidanja troškova za vize popularnije su nego ikad u železničkom, autobuskom, ali i u sve konkurentnijem avio-saobraćaju....

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.