
Izvor: Mondo, 13.Feb.2013, 10:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nadogradnju softvera platili četvorostruko
Nadogradnja softvera koji je pre dve godine Ministarstvo zdravlja poklonilo Ministarstvu odbrane plaćena je devedeset miliona dinara.
Taj iznos nadogradnje softvera u Komtrejdu je Ministarstvo odbrane, koje je tada vodio Dragan Šutanovac, platilo četiri puta veći nego što je plaćen izvorni softver koji je nadograđivan, objavljeno je na sajtu Pištaljka.
Prema saznanjima Pištaljke nadogradnju softvera, koja je trebalo da ima tri faze od kojih je samo ova prva plaćena >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << 90.000.000 dinara (oko 882 hiljade evra), Ministarstvo odbrane ugovorilo je po tajnom postupku sa firmom Komtrejd.
Kako navodi Pištaljka, ovaj milionski posao ugovoren je po poverljivoj proceduri, bez javnog poziva, u direktnim pregovorima koji su trajali pet minuta, plaćen je odmah, avansno u kompletnom iznosu, a nadograđeni softver nije u upotrebi ni danas, dve godine kasnije.
Ministar odbrane u to vreme Dragan Šutanovac kaže za sutrašnji "Blic" da je ceo postupak nabavke, po jasnoj proceduri sprovodila nadležna uprava ministarstva, a da je nosilac nabavke bila Uprava za telekomunikacije i IT za potrebe VMA.
"U postupku nabavke ministar ne učestvuje niti u proceni vrednosti niti u pregovaranju oko konačne cene, već to rade stručne komisije. Državni revizor je kontrolisao rad Ministarstva odbrane i nije utvrdio nepravilnosti u vezi ove nabavke", kaže Šutanovac.
Bivši ministar zdravlja Tomica Milosavljević za "Blic" kaže da je logično bilo pokloniti softver Ministarstvu odbrane da bi ga iskoristili za informatizaciju VMA.
"Ako smo jednom platili taj softver, normalno je da ga ustupimo i drugom ministarstvu. Šta je dalje radila vojska s tim, nije pitanje za mene", kaže Milosavljević.
(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)