Izvor: Nezavisne Novine, 10.Mar.2015, 15:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na vrijeme otkrijte i liječite glaukom
BANJALUKA - Klinika za očne bolesti Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka će i ove godine, kao i prethodnih, od 8. do 14. marta obilježiti Svjetsku nedjelju borbe protiv glaukoma i na taj način podići svijest građana o ovom veoma čestom oftalmološkom oboljenju.
Glaukom je jedno od najčešćih oftalmoloških oboljenja koje dovodi do neminovnog sljepila ukoliko se na vrijeme ne otkrije i ne liječi.
Tim povodom građani mogu danas od osam do 14 časova u holu >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << CMB-a (zgrada Internog, Paprikovac) Univerzitetske bolnice Klinički centar Banjaluka da obave ispitivanje glaukoma, koje podrazumijeva mjerenje očnog pritiska, pregled prednjeg segmenta oka, pregled očnog dna kao i anketiranje.
Glaukom je hronična, progresivna bolest kod koje povišen očni pritisak dovodi do postepenog propadanja očnog živca. Očni živac je zadužen za prenos slike od oka do mozga, a njegovo oštećenje se kod glaukoma manifestuje postepenim gubitkom perifernog vida. Kako bolest napreduje, tako napreduje i gubitak vidnog polja, a u krajnjem stadijumu pacijent potpuno izgubi vid. Glaukom se naziva i tihi kradljivac vida ili bolest tihog sljepila, jer se uglavnom javlja bez simptoma i bez tegoba, a napreduje neopaženo dok ne dovede do sljepila.
U cilju rane dijagnostike potrebno je, prije svega, uspostaviti adekvatan skrining, koji će omogućiti da se iz opšte populacije izdvoje osobe koje pokazuju predispoziciju za ovu bolest. Najčešći faktori rizika za nastanak glaukoma su povišen očni pritisak, starija životna dob, pozitivna porodična anamneza na glaukom, visoka kratkovidost i dijabetes.
Pacijenti koji spadaju u rizičnu grupu kojima je potreban skrining su osobe koje su navršile četrdeset godina, osobe koje osjećaju određene tegobe u oku prilikom čitanja, te određene nespecifične tegobe koje se ne mogu uvrstiti ni u jedno oftalmološko oboljenje. Najčešće se glaukom otkrije slučajno prilikom propisivanja naočara za čitanje.
Osobama koje spadaju u rizičnu grupu za nastanak glaukoma preporučuje se redovna kontrola vida i očnog pritiska. Liječenje se sastoji od primjene kapi za oči, laserske terapije i/ili hirurške intervencije.
Za sve dodatne informacije građani se mogu obratiti zaposlenim u Info-centru na broj telefona 051/343-000 svakog radnog dana u periodu od sedam do 15 časova.
Nastavak na Nezavisne Novine...
Ohrabrenje na Dan žena
Izvor: Nezavisne Novine, 10.Mar.2015
Članovi Udruženja građana "Mozaik prijateljstva" povodom 8. marta upriličili su posjetu ženama koje leže na Onkološkom odjelu Univerzitetske bolnice klinički centar Banjaluka...Tom prilikom su uručili 60 poklona, koji su sadržavali knjige, dekupaž ukrase, čestitke, slatkiše i cvijeće..."Već...





