Na Rudniku kradu podzemno blago

Izvor: Kurir, 13.Avg.2012, 13:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na Rudniku kradu podzemno blago

Rudnik ima sve uslove da se proglasi za Arheološki park jer su tu i ostaci fresaka iz srednjovekovnog perioda, ocenila direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu Gordana Gavrić

RUDNIK - Arheološka istraživanja na planini Rudnik ukazuju na prilike u srednjovekovnoj Srbiji, ima i ostataka predrimske civilizacije, ali je sve to nedovoljno ispitano i zaštićeno, te ima i krađe, rekli su arheolozi koji ovog leta rade na toj planini.

Kako je objasnio dr >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Dejan Radičević, docent Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, ovog leta nađeni su ostaci iz perioda pre Kosovskog boja (1389.) - palata na sprat, s lukovima, koja je, pretpostavlja se, bila svojevrsni politički centar i mesto za stanovanje.

"Nađeni su i ostaci dve velike crkve, za koje smo utvrdili da su bile za sahrane ktitora što ukazuje da je Rudnik bio urbana sredina sa dosta stanovnika", kazao je Radičević.

Stručnjaci su istakli da arheološka istraživanja na Rudniku imaju najdužu tradiciju u Srbiji, ali nikada nisu potpuno i sveobuhvatno sprovedena do kraja, što se sada mora uraditi, jer se nailazi na dragocenosti koje nisu bile poznate.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu Gordana Gavrić je ocenila da Rudnik ima sve uslove da se proglasi za Arheološki park jer su tu i ostaci fresaka iz srednjovekovnog perioda.

Kako u svetu kulturni turizam postaje sve jači, a Rudnik obiluje i prirodnim lepotama, treba finansirati istraživanje i napraviti jedinstven turisticki centar, istakli su stručnjaci.

Arheolozi na Rudniku ukazali su da se sreću sa pojedincima koji nezakonito tragaju za starinama koristeći savremene detektore za nalaženje podzemnog blaga - starog novca.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Zaštititi arheološka nalazišta na Rudniku

Izvor: Beta, 13.Avg.2012

RUDNIK, 13. avgusta 2012. (Beta) - Arheološka istraživanja na planini Rudnik otkrivaju način života u srednjovekovnoj Srbiji, ima i ostataka predrimske civilizacije, ali je sve to nedovoljno ispitano i zaštićeno.

Nastavak na Beta...

Zaštititi arheološka nalazišta na Rudniku

Izvor: NaDlanu.com, 13.Avg.2012

RUDNIK, 13. avgusta 2012. (Beta) - Arheološka istraživanja na planini Rudnik otkrivaju način života u srednjovekovnoj Srbiji, ima i ostataka predrimske civilizacije, ali je sve to nedovoljno ispitano i zaštićeno, te ima i kradje, rekli su agenciji Beta arheolozi koji ovog leta rade na toj planini......

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.