Izvor: B92, 09.Apr.2015, 10:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NVO:Zakoni u suprotnosti sa Ustavom
NVO upozorile su da su Nacrt zakona o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova i Nacrt zakona o policiji u suprotnosti sa Ustavom
Ti "zakoni sadrže odredbe koje su u direktnoj suprotnosti sa najvišim strandardima pravne zaštite Ustavom zajemčenog prava na zašitu podataka o ličnosti i u značajnoj meri urušavaju demokratske odnose u društvu", navedeno je u saopštenju organizacije Libris.
Organizacije civilnog društva zahtevaju da osoba čiji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se podaci prikupljaju, ima niz prava na obaveštavanje u vezi sa obradom podataka, pravo na uvid u dokument koji sadrži podatke o njoj, na kopiju tog dokumenta i niz prava u vezi sa radnjama obrade, a ne samo na pravo na ispravljanje i brisanje podataka.
Organizacije zahtevaju da se u uvodnom delu Nacrta zakona o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova doda odredba koja neposredno upućuje na primenu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Organizacije civilnog društva traže da se posebna pažnja obrati na ovlašćenja za obradu podataka od značaja za rad policije u zajednici i izmeni u smislu dobrovoljnosti u saradnji između policajaca i predstavnika lokalne zajednice.
Organizacije zahtevaju da se u Nacrtu zakona o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova izričito propiše da je "prikupljanje i obrada podataka o odgovornim licima u organima, ustanovama i 'nevladinim organizacijama', kao i o 'manjinskim i drugim organizovanim grupama i samoorganizovanim pojedincima', pravno dopuštena samo na osnovu saglasnosti ovih lica".
"Na ovaj način bi se princip dobrovoljnosti u daljoj izgradnji odnosa između policije i građana u potpunosti sačuvao od politički besmislenog urušavanja", navedeno je u saopštenju koje potpisuju Koalicija za pristup pravdi i Koalicija protiv diskriminacije Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, NVO Peščanik i Parada ponosa Beograd.
Koaliciju za pristup pravdi čine Centar za unapređivanje pravnih studija, Civil Rights Defenders, ĆRIS â mreža odbora za ljudska prava u Srbiji, Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih za ljudska prava, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, NUNS i Praxis.
Koaliciju protiv diskriminacije čine: Centar za unapređivanje pravnih studija, Civil Rights Defenders, Labris - organizacija za lezbejska ljudska prava, Mreža odbora za ljudska prava (KRIS network), Udruženje studenata sa hendikepom, Gayten LGBT, PRAXIS i Regionalni centar za manjine.
Danas Odbor Skupštine Srbije za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova organizuje okrugli sto o javnim politikama u oblasti zaštite prava i poboljšanja kvaliteta života LGBT građana.
NVO: Zakoni o obradi podataka i policiji suprotni Ustavu
Izvor: NoviMagazin.rs, 09.Apr.2015
Organizacije civilnog društva upozorile su danas da su Nacrt zakona o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova i Nacrt zakona o policiji u suprotnosti sa Ustavom, saopštila je organizacija Labris...Ti "zakoni sadrže odredbe koje su u direktnoj suprotnosti sa najvišim strandardima...


















