NOVO U VOJVODINI: Urađeno 7 operacija tumora mozga u budnom stanju

Izvor: Kurir, 03.Mar.2015, 14:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVO U VOJVODINI: Urađeno 7 operacija tumora mozga u budnom stanju

Prva operacija tumora mozga kod pacijenta koji je bio u budnom stanju, na Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine, uspešno je izvedena 2009, a pacijent je nakon operacije imao dobar oporavak i očuvan govor

NOVI SAD - Tokom februara ove godine na Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine urađeno je sedam operacija kod pacijenata sa tumorom mozga, uz upotrebu intraoperativnog elektrofiziološkog monitoringa, od čega su dva pacijenta operisana u budnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << stanju, saopšteno je danas iz te klinike.

U saopštenju se ističe da su zahvaljujući nabavci intraoperativnog elektrofiziološkog monitoringa, operacije u budnom stanju kod pacijenata sa tumorima mozga postale standardne neurohirurške procedure u Kliničkom centru Vojvodine.

"Upotreba elektrofiziološkog monitorniga i operacije tumora mozga u budnom stanju omogućile su veću intraoperativnu preciznost i pružile mogućnost proširivanja indikacija za operativno neurohirurško lečenje na teritoriji Vojvodine", kaže se u saopštenju i naglašava da su svi pacijenti koji su operisani tokom prethodnog meseca imali dobar oporavak.

Prva operacija tumora mozga kod pacijenta koji je bio u budniom stanju, na Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine, uspešno je izvedena 2009. godine, a pacijent je nakon operacije imao dobar oporavak i očuvan govor. Nabavka opreme za intraoperativni elektrofiziološki monitoring u Kliničkom centru Vojvodine omogućila je izvođenje operacija u budnom stanju (awake surgery) kod pacijenata sa tumorima koji su lokalizovani u blizini centra za govor u kori velikog mozga.Prednost takvog vida operativnog lečenja, kako se ističe u saopštenju, zasniva se na mogućnosti verbalne komunikacije sa pacijentima tokom samog operativnog zahvata čime se smanjuje mogućnost povređivanja centra za govor na najmanju moguću meru i istovremeno omogućava uklanjanje što više tumorskog tkiva.

"Intraoperativni elektrofiziološki monitoring predstavlja metodu registrovanja bioelektričnih potencijala mozga i kičmene moždine uptrebom mikroelektroda i makroelektroda tokom operacije, kao i interpretaciju elektrofiziološkom monitoringa na osnovu saznanja nauke o nervnom sistemu", kaže se u saopštenju.

Elektrofiziološko praćenje nervnog sistema, kako se dodaje, podrazumeva "uočavanje i praćenje patološkog supstrata u različitim kliničkim stanjima kao što su tumori mozga i kičmene moždine, kranijalnih i kičmenih živaca, epilepsija, ekstrapiramidalni poremećaji" i Predstavlja interdisciplinarnu saradnju između neurologije, neurofiziologije i neurohirurgije.

Nastavak na Kurir...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.