
Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Nov.2018, 21:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NIKAKO DA STANU! Novi zločin prema potomcima: "BRAĆA" Crnogorci BACILI SRPSKE PISCE u ĐUBRE!
Crnogorski osnovci više neće morati da čitaju dela proslavljenih srpskih pisaca
Crnogorski osnovci više neće morati da čitaju dela Desanke Maksimović, Alekse Šantića, Branka Radičevića, Dobrice Ćosića, a umesto toga u udžbenike su im uvedeni "nacionalni" pisci Šimo Ešić, Šukrija Panco, Muratagić Tuna, Nazmi Rihani, Kemal Musić i njima slični.
Ostaje nedorečeno zašto se na uštrb velikih imena srpske književnosti, na kojima su odrasle generacije >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << i koje govore kako o kulturi, tradiciji, istoriji i duhu našeg podneblja, u obavezan plan i program lektira uvedeni pisci i neka imena za koje do sada tu nije bilo mesta? Da li se radi tek o "osveženju" i "unapređenju" obrazovanja i pokušaju da se uhvati korak sa savremenošću ili su problemi dalekosežniji i dublji?
Osim toga, u njihovim rančevima naći će se štiva poput "Gospodara prstenova" i "Harija Potera", a umesto "Krvave bajke" Desanke Maksimović i "Ala je lep ovaj svet" Jovana Jovanovića Zmaja.
Naime, za osnovce više nisu obavezni ni čuvena pesma "O, klasje moje" Alekse Šantića, zatim "Ribarčeta san" Branka Radičevića, kratka priča "Bobilj i druškan" Sergeja Jesenjina, kao ni roman Dobrice Ćosića "Daleko je sunce".
Da stvar bude gora, u lektiri više nema ni dva poznata romana crnogorskih autora, "Tim Lavlje srce" Čeda Vukovića i "Mali pirat" Antona Staničića.
Црногорци из школе избацили дела Шантића,Змаја, Десанке Максимовић,Радичевића, Ћосића.
У уџбенике су ушли Шимо Ешић, Шукрија Панџо, Муратагић Туна, Назми Рахани,Фехим Кајевић, Кемал Мусић,Сафет Кадровић.
Да ли је једна земља могла да направи већи злочин према својим потомцима?
— Bojan Loncar 1244 (@LoncarBojan) November 5, 2018
Iz Zavoda za školstvo navode da lista obaveznih lektira ne ograničava nastavnike da odaberu neki od ovih naslova.
Nastavnica u podgoričkoj Osnovnoj školi "Oktoih" Natalija Abramović rekla je da je puna sloboda na nastavniku i učitelju do trećeg ciklusa šta će on da izabere. Ona je dala komentar i na to što su po planu i programu u lektire uvedena i neka savremena dela svetske književnosti poput "Gospodara prstenova" i "Harija Potera".
- Zašto i mi deci da ne pružimo tu mogućnost, kad je to jedno od najpopularnijih književnih dela savremene književnosti gde su deca u celom svetu prosto oduševljena tom novom maštom, imaginacijom - kaže Abramovićeva.
Ministar prosvete Damir Šehović je pre desetak dana u Skupštini Crne Gore pokušao da objasni po kojim se kriterijumima biraju lektire, navodeći adekvatnost tekstova, estetska vrednost književnog dela, primerenost uzrastu učenika, odnos tradicionalnih i savremenih književnih tekstova i odnos književnih dela nacionalne i svetske književnosti.
Pratite nas i na našem instagramu SrbijaDanas.
Nastavak na SrbijaDanas.com...