NEVEROVATNE FOTOGRAFIJE Optička varka peščanih dina prikazuje ŠUME NA MARSU

Izvor: Blic, 01.Dec.2015, 22:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEVEROVATNE FOTOGRAFIJE Optička varka peščanih dina prikazuje ŠUME NA MARSU

Zbog optičke varke koju stvaraju peščane dine na Marsu, fotografije koje je snimio Nasin Orbitalni istraživač prikazuju tu planetu kao da je obrasla šumom. Nasin Orbitalni istraživač Marsa snimio je grupe tamnosmeđih linija na bledoružičastim peščanim dinama, blago prekrivenim mrazom.

Kada su ove slike snimljene, taman pesak u unutrašnjosti peščanih dina postao je vidljiv, jer je prolećno sunce otopilo sloj zaleđenog ugljen-dioksida na njihovoj površini.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />Kada se to dogodi pri vrhu dine, taman pesak klizi niz nju, ostavljajući za osobom taman trag na površini. Linije na prvi pogled liče na drveće koje se nalazi ispred svetlijih oblasti, ali je primetno da nema senke.

Slika je snimljena 2008. godine, a objekti veličine oko 25 centimetara, na slici koja prikazuje površinu od oko jednog kilometra, prikazani su u visokoj rezoluciji.

Na pojedinim delovima slike se vide oblaci gasa koji navode na zaključak da se klizanje peska događalo u trenutku kada je slika snimana.

Peščane dine na severu Marsa pomaljaju se ispod zimskog pokrivača od zaleđenog ugljen-dioksida. Tamne padine okrenute ka jugu upijaju toplotu Sunca. Ni na grebenovima nema leda, pa pesak može da klizi niz dinu

Na drugoj, uvećanoj slici, vidimo peščane dine na severu koje počinju da se pojavljuju ispod zimskog pokrivača od zaleđenog ugljen-dioksida. Tamne padine okrenute kao jugu upijaju toplotu sunca.

Ni na grebenu strmih padina dina nema leda, zbog čega pesak klizi niz dine.

Tamne mrlje su mesta gde je led pukao ranije tokom proleća i oslobodio pesak. Dine će uskoro potpuno ogoleti i svi znaci prolećne aktivnosti će nestati.

Najnovija misija rovera “Kjuriositi” treba da doprinese da se sazna više o aktivnim peščanim dinama. Prošle nedelje, rover je poslao nove fotografije njihove tamne, izbrazdane površine. To je prvi put da se na drugoj planeti istražuju aktivne dine, a Nasa se nada da će slike ponuditi odgovor na pitanje o međusobnom odnosu dina i vetra u okruženju sa niskom gravitacijom.

“Ove dine nemaju drugačiju teksturu od dina na Zemlji”, kaže Nejtan Bridžiz sa Unvierzieta Džons Hopkins, jedan od rukovodilaca najnovije misije sonde “Kjuriositi”.

On dodaje da su brazde na njima su mnogo veće od brazdi na dinama na Zemlji, ali je nepoznato zašto je to tako.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.