NESTALI TOPOVI

Izvor: Kurir, 25.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NESTALI TOPOVI

U Vojsci Srbije utvrđen knjigovodstveni manjak topova ZIS starih 50 godina. Analitičari ocenjuju da je ovakav javašluk nedopustiv

BEOGRAD - Pored "papirološkog" nedostatka oko 30.000 komada pištolja i pušaka, u Vojsci Srbije postoji i manjak teškog naoružanja. Naime, u magacinu u Mionici otkriveno je da je 12 topova ZIS i 24 puškomitraljeza "zalutalo".

- Ti topovi, koji su stari 50 godina, 1999. godine za vreme NATO agresije služili su kao mamac za avione Alijanse. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Manjak topova i "šaraca" se vodi od 1996. godine. To naoružanje je nekud otišlo, a niko ne zna kuda. Najdeblji kraj je izvukao rukovalac, iako se zna ko u vojsci izdaje naređenja - objašnjava izvor Kurira.

Pored toga, ustanovljeno je da nedostaje više od dve hiljade akumulatora.

- Opet je najdeblji kraj izvukao rukovalac, koga su otpustili s posla. Ni to im nije bilo dovoljno, pa su ga nakon dve godine pozvali da se nagodi, odnosno ponudili su mu vansudsko poravnanje ako plati deset miliona dinara - naglasio je sagovornik Kurira.

Ninoslav Krstić, general u penziji, ocenio je da je ovakav javašluk nedopustiv. On kaže da je ovo posledica reforme vojske.

- Od 2003. godine vojska je drastično smanjena, počela su ukidanja radnih mesta. Plašim se da se ne desi nešto gore, kao u Albaniji 1998. godine. Tada su pokradeni magacini, a oružje je završilo na Kosovu. Brine me i mogućnost da do našeg oružja dođu neki kriminalci. I pre je mogla da nestane puška ili dve, ali bi se vrlo brzo otkrilo ko je šta uzeo i gde se nalazi - objašnjava Krstić i dodaje da je žalosno to što u takvim situacijama nastradaju oni na najnižijim funkcijama - čuvari magacina ili rukovaoci.

Kako general Krstić navodi, "svaki knjigovodstveni manjak je verovatni i stvarni manjak, dok je knjigovodstveni višak priprema da nešto nestane". Zato bi popis sredstava trebalo da se radi svake godine, smatra general.

Miroslav Lazanski, komentator Politike, takođe smatra da su ovakvi slučajevi neizbežni kada se smanjuje broj ljudi zaposlenih u vojsci i kaže da problem predstavlja i manjak magacina.

- Posledica smanjenja broja zaposlenih jeste manjak kadrova koji kvalitetno mogu da rukovode i čuvaju magacine. Tu je i deficit magacina i skladišta jer je dosta njih uništeno u NATO agresiji. Ali, dešavaju se i takve stvari. Amerikanci su prevozili nuklearne bombe u avionu a da to nisu znali - objašnjava Lazanski.

Penzionisani general Božidar Delić ocenjuje da danas u vojsci nema discipline i moralnih vrednosti, da je veliki broj objekata bez kontrole jer manjka ljudi, ali i da "riba smrdi od glave": starešine su bez iskustva. - Mnogo mladih kadrova bez iskustva je brzo napredovalo, a neki su došli na višu funkciju samo zato što znaju engleski jezik. Pre nekoliko godinama ovako nešto je bilo nezamislivo. Ali, uskoro će isplivati mnoge afere u vojsci. O stanovima, tenderima... - tvrdi Delić.

Podsećamo da je Kurir u prošlom broju napisao i da je vojska potvrdila da je utvrđen manjak 585 kilograma bakarne žice, 40 tone goriva, motornih bušilica, kao i to da prema trenutnim informacijama ne postoji stvarni manjak oružja, već samo knjigovodstveni. U VS ističu da su protiv odgovornih podneli krivične prijave i pokrenuli postupak za naknadu štete. Kurir je juče povodom manjka topova i mitraljeza zatražio odgovor od Ministarstva odbrane. Obećano nam je da ćemo odgovor dobiti u najkraćem roku.[ antrfile ]

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.