NEMAŠ DETE, BRATE, EVO TI MOJE: U OVOM mestu još živi običaj da se pokloni beba rođaku, to je OBAVEZA I ČAST, a postoji jedan uslov

Izvor: SrbijaDanas.com, 15.Feb.2024, 17:13

NEMAŠ DETE, BRATE, EVO TI MOJE: U OVOM mestu još živi običaj da se pokloni beba rođaku, to je "OBAVEZA I ČAST", a postoji jedan uslov

Običaj o kojem se uglavnom ćuti

Davanje dece rođacima koji ih nemaju bio je običaj u Crnoj Gori o kojem se uglavnom ne govori. Porodica Bibić iz Rožaja negovala je ovaj običaj, pa je Zekrija Bibić koji je kao beba poklonjen ujaku i sam svog sina po rođenju dao bratu.

U Rožajskom selu Paučina Zekrija Bibić rastao je odvojen od braće i sestara.

- Moja majka na porođaju se razbolela, imala me je i videla je da ne može da pretekne. >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Amanet je učinila mom ocu i braći i rekla - "ovo dete ako ostane živo da ga poklonite" i ja ga poklanjam bratu - priča Zekrija za emisiju TVCG "Gledajmo se".

U drugom domu koji je bio kilometrima daleko, kaže da mu nije nedostajalo pažnje. Kada je napunio 11 godina Zekrija se vraća u rodno mesto i upoznaje biološku porodicu. Kaže da taj trenutak susreta sa porodicom nikada neće zaboraviti. Zekrija se oženio i dobio devetoro dece, ali jedan od njegove braće bio je bez poroda. Rešio je da ponovi istoriju, sina starog 20 dana predaje bratu.

- Većina kaže to može samo junak da učini, neko ko ima snažno srce, drugi kažu to može samo budala da uradi – ja sam hrabar i na jedno i na drugo - ističe Zekrija.

Da je reč o društvenom fenomenu, koji je kroz istoriju bio odomaćen u rožajskom kraju, svedoče i drugi slučajevi. Poznavaoci društvene zbilje tvrde da je on uzrokovan različitim okolnostima.

- Ja u svemu tome vidim jednu tradiciju, zatim ekonomsku sferu odnosa, i na kraju krajeva onu emotivnu sferu – visoki stepen poverenja odnosa da dete odmah po rođenju ustupe drugoj, bliskoj osobi, često u istoj porodičnoj zajednici, tako da u svemu tome, u krajnjem nema loših stvari - smatra advokat Velija Murić.

- To je pomalo i obaveza – ja imam decu, moja sestra nema decu, ja sam obavezan da im pomognem, ja znam da će njima biti, pod znacima navoda, bolje kod novih roditelja, jer ja imam desetoro dece, što je slučaj u većini porodica u tadašnjem vremenu. To je ta duboko usađena humanost koju mi vučemo sa islamskim vaspitanjem i shvatanjem značaja porodice - ističe novinar Zlatko Tutić.

Srbija Danas/RTCG

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.