NBS: Padaju kamate na dinarske kredite

Izvor: Kurir, 23.Mar.2015, 08:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NBS: Padaju kamate na dinarske kredite

Pad kamata na dinarske kredite je upravo ono što se već neko vreme dešava na tržištu - rekao je Savić. On ističe da je za dalji pad referentne kamate potrebna podrška fiskalne politike, kaže Nebojša Savić

BEOGRAD - Nakon što je Narodna banka Srbije nedavno smanjila referentnu kamatu sa osam na 7,5 odsto, stvoreni su uslovi za smanjenje kamata na dinarske kredite u Srbiji - izjavio je predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić.

- Pad kamata na dinarske >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << kredite je upravo ono što se već neko vreme dešava na tržištu - rekao je Savić. On ističe da je za dalji pad referentne kamate potrebna podrška fiskalne politike.

- U meri u kojoj država bude uspešno sprovodila reformu javnih finansija, u toj meri će i kamata centralne banke moći da ide i niže sa trenutnih 7,5 odsto - ocenio je on.

Odgovarajući na pitanje šta bi se dogodilo kada bi centralna banka poslušala neke ekonomiste koji tvrde da bi referentnu kamatu trebalo drastično spustiti, budući da je, primera radi, ona u Češkoj 0,05 odsto, on kaže:

„Ovde se moraju uzimati u obzir dve stvari. Prvo, da u Srbiji imamo dvovalutni sistem i svaki višak dinara koji bi se pojavio pritiskao bi rast tražnje na deviznom tržištu.

Drugo, efekti mera monetarne politike imaju odgođeno dejstvo od ostalih mera ekonomske politike, pa je zato potrebno prvo da se merama fiskalne konsolidacije ostvare održivi rezultati“.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.