NASILJE ODMAH DA PRESTANE: Šta su velike sile dogovorile u Ženevi?

Izvor: Kurir, 17.Apr.2014, 21:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NASILJE ODMAH DA PRESTANE: Šta su velike sile dogovorile u Ženevi?

ŽENEVA - Šefovi diplomatije Rusije, Ukrajine, SAD i EU usvojili su na današnjem sedmočasovnom mirovnom sastanku u Ženevi zajedničku izjavu o situaciji u Ukrajini i početnim koracima za smirivanje tenzija i povratku bezbednosti za sve građane. Sve strane moraju da se uzdrže od bilo kakvog nasilja, zastrašivanja ili provokativnih akcija, navedeno je u izjavi, koju je prenela agencija AP.

Učesnici sastanka oštro su osudili i odbacili sve izraze ekstremizma, rasizma >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i verske netrpeljivosti, uključujući antisemitizam. Sve ilegalno naoružane grupe moraju da budu razoružane, a svi bespravno oduzeti objekti moraju biti vraćeni legitimnim vlastima, kao i sve bespravno zauzete ulice, trgovi i druga javna mesta.

Amnestija će biti odobrena demonstrantima i onima koji su napustili zgrade i druga javna mesta i predali oružje sa izuzetkom onih koji su proglašeni krivim za krupne zločine. Dogovoreno je da specijalna posmatračka misija OEBS treba da igra vodeću ulogu u pomaganju ukrajinskim vlastima i lokalnim zajednicima u neposrednoj primeni ovih mera za de eskalaciju gde god je najpotrebnije.

SAD, EU i Rusija i su se obavezale da podrže ovu misiju, uključujući pružanje monitoringa. Najavljeno je da će reforma Ustava biti inkluzivan, transparentan i odgovoran proces u koji će biti uključeno neposredno uspostavljanje širokog nacionalnog dijaloga uz učešće svih regiona Ukrajine i političkih izbornih jedinica, uz javne komentare i amandmane.

Učesnici ženevskog sastanka podvukli su značaj ekonomske i finansijske stabilnosti Ukrajine i najavili da su spremni da razgovaraju o dodatnoj podršci da bi se sproveli navedeni koraci. Na sastanku na kom je usvojen dokument o deeskalaciji situacije u Ukrajini, učestvovali su šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, američki državni sekretar Džon Keri, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i vršilac dužnosti šefa ukrajinske diplomatije Andrej Deščica.

Nastavak na Kurir...



Povezane vesti

Dogovor Lavrova i Kerryja oko Ukrajine: Sve ilegalne formacije moraju se razoružati

Izvor: SEEbiz.eu, 17.Apr.2014

ŽENEVA - "Sve ilegalne oružane skupine moraju se razoružati, sve ilegalno zauzete zgrade moraju biti vraćene, sve ulice, trgovi i druga javna mjesta u ukrajinskim gradovima moraju biti oslobođeni", stoji u dokumentu.

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.