Izvor: B92, 09.Okt.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NAPADI NA AVGANISTAN NASTAVLJENI I U UTORAK
Kabul -- Americke vojne snage i izvodile su napade na ciljeve u Avganistanu i tokom utorka, ali se o posledicama napada zna veoma malo.
Kako je u razgovoru za Radio B92 rekao pakistanski novinar Imtiaz Gul koji radi za televiziju ABC NEWS, telekomunikacije sa Avganistanom su veoma slabe. Funkcionise samo nekoliko telefona, a telefonska mreza u zemlji nije povezana sa medjunarodnom mrezom. Indirektne informacije govore da je u prvoj noci napada nastradalo 20 ljudi, a u drugoj cetvoro >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ljudi iz agencije Ujedinjenih nacija za razminiranje terena. Imtiaz Gul za B92 rekao je i da je povecan broj izbeglica koje se krecu ka Avganistanu, ali da je pakistanska granica ka ovoj zemlji zatvorena.
"Ovdasnje vlasti insistiraju da Avganistanci koji zele da predju u Pakistan budu smesteni u izbeglicke kampove u samom Avganistanu zato sto Pakistan ima puno ekonomskih problema. Vlasti ovde se plase i da ce red i mir biti naruseni, ako veliki broj izbeglica iz Avganistana udje u zemlju. Zato je predsednik Musaraf u ponedeljak veoma jasno istakao da ce Avganistanske izbeglice, gde god da dodju, ugroziti lokalnu sredinu i ekonomiju i da bi zato voleo da ti ljudi ostanu u Avganistanu u izbeglickim kampovima. I Iran je zatvorio granicu za izbeglice iz Avganistana. Ja mislim da najveci broj njih ide ka granici s Pakistanom.
Ujedinjene nacije se pripremaju za prihvat ovih ljudi. Portparol UN u Islamabadu je rekao da svetska organizacija ima dovoljno fondova i hrane za ljude koji ce mozda doci u Pakistan, ali za sada jos nije napravljen nijedan novi kamp za izbeglice", rekao je u razgovoru za B92 pakistanski novinar Imtiaz Gul.




