NAJSTARIJA KUĆA U BEOGRADU I DAN DANAS KRIJE MISTERIJE: Obnovio Kalemegdan pred kojim je stradao i doživeo NAJBOLNIJU SMRT IKADA

Izvor: SrbijaDanas.com, 11.Jan.2024, 19:59

NAJSTARIJA KUĆA U BEOGRADU I DAN DANAS KRIJE MISTERIJE: Obnovio Kalemegdan pred kojim je stradao i doživeo NAJBOLNIJU SMRT IKADA

Nestvarne scene na egzekuciji.

Švajcarski general i inženjer, Nikola Doksat, ostaće upamćen u istoriji Srbije kao prvi beogradski urbanista, a njegov život koji krije jednu veliku tajnu, okončan je na najbolniji način.

Poticao je iz porodice barona, uspešno je službovao u vojci i učestvovao u bitkama širom Starog kontinenta, usled kojih je i ranjavan, zbog čega je imao trajne posledice, poput hramanja.

Upravo posle oporavka od povreda zadobijenih >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << u boju, krenuo je put Beograda, koji je bio u vlasti Austro-Ugara, kako bi obnovio Kalemegdan, koji je trebalo da bude najmoćnija tvrđava te monarhije.

Tajna koju je Doksat odneo u grob, bila je za vlasti i valjan razlog da ga tamo i pošalju, a reč je o podzemnim tunelima kroz Beograd. Švajcarac je sagradio i prvu kuću u prestonici Srbije, koja je danas pod zaštitom države i nalazi se u ulici Cara Dušana, a prema navodima kroz njen podrum vode putevi do samog Kalemegdana, pa čak i do Zemuna.

Na vojnu scenu vratio se u okršaju sa Turcima, kod Niša, gde se lukavstvom poslužio izbeći kapitulaciju, ali je u Beč stigao izveštaj pun laži, što je austrougarske vlasti navelo da ga optuže za izdaju i pogube.

Iako je u bici kod Niša sa nebrojano puta manjom armijom uspeo da nadmudri protivnika i spasi brojne vojnike, odlučeno je da mu odseku glavu kao kaznu za navodno nepružanje odbrane Turcima.

Egzekucija smrtne kazne odigrala se u Knez Mihailovoj, pred samim Kalemegdanom, koji je utkan u poslednje Doksatove reči.

-O tvrđavo, ja sam te sagradio, a ti mi sada uzimaš život- rekao je inženjer pre nego što je dželat zamahnuo sekirom.

Samo izvršenje smrtne kazne izaziva još veću jezu, a to je činjenica da je prvi zamah sekirom promašio gotovo ceo vrat, te ga je pogodio većim delom u telo, što nije odmah prouzrokovalo smrt, već veliku bol koju je trpeo Doksat. Da stvar bude još gora, ni dva naredna udarca sekirom ga nisu usmrtila, već je to "odrađeno" tek iz četvrtog zamaha.

Postoje dve teorije o bolnoj smrti samog Doksata (1682 -1738), prva je da nije imao dovoljno novca da plati iskusnog dželata, a druga da je toliko bio omiljen u samom Beogradu, te da je i samom krvniku drhtala ruka što mora pogubiti jednog od najuglednijih građana prestonice.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.