Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Nov.2022, 18:37
NADA: Ne smemo zaboraviti slavnu istoriju
Koalicija NADA čestitala je danas građanima Srbije Dan primirja u Prvom svetskom ratu uz poruku da "junaci koji su živote dali u bilo kom ratu za otadžbinu i našu slobodu ne smeju biti zaboravljeni".
Jedan od lidera koalicije NADA, predsednik Nove DSS Miloš Jovanović naveo je da je na današnji dan Vojska Kraljevine Srbije sa svojim saveznicima pobedila neprijatelja i naterala ga da potpiše primirje, čime se srpski narod, ne prvi put, upisao u slavne stranice istorije. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Predsednik POKS-a Vojislav Mihailović ukazao je da je srpski slobodarski narod podneo ogromnu žrtvu u Velikom ratu, u kome je izgubio trećinu stanovništva, a više od polovine muške populacije.
"Ipak, cilj kome su dospeli naši slavni preci bio je uzvišen. Oni su uspeli da sačuvaju našu otadžbinu i slobodu, a sada smo mu dužni da njih i njihove podvige nikada ne zaboravimo", navodi Mihailović, kako je saopštila koalicija NADA.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu čestitao je i predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta koji je naveo da se srpski narod nikada u svojoj istoriji nije borio za dominaciju i osvajanje tuđih teritorija, već je vodio pravednu borbu za slobodu i oslobođenje Srbije i Srba od stranog porobljavanja.
"Ogroman doprinos pobedi srpske vojske u Prvom svetskom ratu dali su prečanski Srbi kao dobrovoljci, koji su za vreme rata kao austrougarski državljani žrtvovali svoje živote i prijavljivali se u srpsku vojsku znajući da će snositi teške posledice u slučaju zarobljavanja, kao i njihove porodice. Dobrovoljci su u najvećoj meri bili Srbi rodom sa područja današnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i AP Vojvodina koji su bili austrougarski državljani. Među dobrovoljcima je bilo i Srba sa područja Crne Gore", naveo je Linta.
Ukazuje da je posebno važno da se čuva narodno jedinstvo i radi na unapređivanju međusobnih odnosa jer se Srbija nalazi pred velikim istorijskim i političkim izazovima.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





