Muškarci plodniji ako se zdravo hrane

Izvor: RTS, 13.Jun.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muškarci plodniji ako se zdravo hrane

Zdrava ishrana ne utiče samo na sprečavanje nekih bolesti, redukovanje telesne težine, već i na unapređenje reproduktivnog zdravlja. Muškarci koji se zdravije hrane imaju i zdraviju semenu tečnost.

Istraživanje stručnjaka sa Univerziteta Mursije, u Španiji pokazalo je da muškarci koji se zdravije hrane imaju i zdraviju semenu tečnost.

"Zdrava, izbalansirana ishrana nije samo važna da bi se sprečile bolesti kao što su dijabetes, visok holesterol ili hipertenzija, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << već može da bude od značaja i za očuvanje ili unapređenje reproduktivnog zdravlja", izjavio je vođa istraživanja doktor Hajme Mendiola.

Jedan broj studija je već ukazivao na postojanje veze između ishrane i muške neplodnosti.

U jednom ranijem istraživanju i sam doktor Mendiola je sa svojim timom utvrdio da će muškarci koji jedu više mlečnih proizvoda i mesa, a manje zelene salate, paradajza i voća, verovatno imati i gori kvalitet semene tečnosti od onih koji se drugačije hrane.

Tada nije razmatran konkretan uticaj pojedinačnih nutritivnih sastojaka na plodnost muškaraca.

U najnovijem istraživanju, međutim, španski tim je uporedio konzumiranje specifičnih nutritivnih sastojaka 30 muškaraca sa slabim kvalitetom semene tečnosti i 31 sa dobrim kvalitetom.

Oni iz prve grupe ili su imali nizak broj spermatozoida ili relativno visok procenat abnormalno formiranih spermatozoida.

Pošto su uzeti u obzir faktori kao što su pušenje, starosno doba, indeks telesne mase i izloženost toksičnim hemikalijama na poslu, ustanovljeno je da važnu ulogu u kvalitetu semene tečnosti ima i ishrana.

Ljudi sa normalnim spermogramom konzumirali su više ugljenih hidrata, vlaknastih materija, folata, vitamina C i likopena, a manje masti i proteina od onih čija je semena tečnost bila lošijeg kvaliteta.

Zaključak španskog tima je da nizak unos antioksidanata izgleda negativno deluje na kvalitet semene tečnosti.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.