Izvor: RTS, 01.Apr.2012, 16:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Muke malih akcionara
Veliki broj manjinskih akcionara privatizovanih preduzeća nezadovoljni su i traže pravdu. Sporne privatizacije se, po donošenju sudskih presuda, zatvaraju, ali pojedini stručnjaci smatraju da se neće lako preći preko načina privatizacija nekih firmi.
Privatizacijom u Srbiji većina je nezadovoljna, a najviše mali akcionari. Mnoge privatizacije već imaju sudski epilog, dok su neke predmet interesovanja Saveta za borbu protiv korupcije.
Veliki broj malih akcionara >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << traži pravdu, pa se postavlja pitanje da li su prilikom privatizacija "C marketa", "Luke Beograd", "Jugoremedije", zakoni poštovani ili su mali akcionari oštećeni?
Tri hiljade manjinskih akcionara "C marketa" gubili su sudske presude, posle tužbi zasnovanih na sumnji da su prilikom prodaje kompanije oštećeni za 900 evra po akciji.
"Naše akcije, prema proračunima, procenjene su 2001. godine na 133.000 dinara. Ima li razlike između 133.000 i 35.000 hiljada dinara koliko su ih platili Mišković i Milan Beko?", pita se Dragomir Perišić, predstavnik malih akcionara "C marketa".
Manjinski akcionari "C marketa" su u sporu o kojem će se, u krajnjoj instanci, izjasniti i Ustavni sud. Drugi nezadovoljni manjinski akcionari, poput 5.000 radnika "Geneksa", takođe veruju da će dobiti povoljan odgovor suda.
"Radnici 'Geneksa' četiri godine čekaju svoje pravo da, u okviru programa restrukturiranja, pokušaju da dobiju 200 evra po godini staža, što je oko 20.660.000 evra, uz saglasnost ministarstva finansija, a po prodaji Bloka 23 i Koponika", navodi predstavnica manjinskih akcionara 'Geneksa' Zorica Stefanović Sekulovski.
Iako se čini da se, po donošenju sudskih presuda, sporne privatizacije zatvaraju, pojedini stručnjaci smatraju da se neće lako preći preko načina privatizacija nekih firmi.
"Tim pitanjem neće moći da se bave samo nadlžna miniistarstva, Agencija za privatizaciju i sudstvo. Koliko ja znam, 24 privatizacije su u pitanju. Mnoge od njih su pred međunarodnim sudovima i približavanjem Evrospkoj uniji i ova pitanja će morati da se rešavaju na najtransparentniji način", kaže Vladimir Krulj iz firme "Kreab Gavin Anderson" iz Brisela.
Evropske institucije pokazuju interes da se sporne privatizacije reše, ali vreme je najveći protivnik ekonomiji jer tamo gde je nešto sporno, nema pravih investicija.
Mali akcionari pred sudom ostvaruju svoja prava
Izvor: GdeInvestirati.com, 01.Apr.2012
Privatizacijom u Srbiji većina je nezadovoljna, a najviše mali akcionari. Mnoge privatizacije već imaju sudski epilog, dok su neke predmet interesovanja Saveta za borbu protiv korupcije. Opširnije..











