Mučnine štite od toksina

Izvor: Politika, 10.Sep.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mučnine štite od toksina

Ako vas je zanimalo od čega nastaju jutarnje mučnine kod trudnica u prvih nekoliko meseci, odgovor su ponudili naučnici s Liverpulskog univerziteta. Oni tvrde da su jutarnje mučnine zaštitni mehanizam protiv preteranog unosa potencijalnih toksina.

Ovo istraživanje pokazalo je još da su jutarnje mučnine i povraćanje u trudnoći povezani s visokim unosom šećera, ulja, mesa i alkohola. Nasuprot tome, najmanji izgledi za jutarnju mučninu su posle konzumiranja žitarica, dodali >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su liverpulski istraživači ove pojave.

Rezultati studije temelje se na analizi, čak, 56 ranije obavljenih istraživanja sprovedenih u 21 zemlji sveta. Do sada se verovalo da su za muku i nagon za povraćanje u trudnoći odgovorne hormonske promene. Muka i povraćanje tipične su za prva tri meseca trudnoće i od njih pati više od osamdeset procenata trudnica. Uz ovu informaciju ponovljen je i jedan raniji podatak koji govori da pojava jutarnjih mučnina smanjuje rizik za spontani pobačaj.

I. Š.

[objavljeno: 10.09.2006.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.