Mučitelj deli pravdu

Izvor: Vesti-online.com, 13.Dec.2010, 15:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mučitelj deli "pravdu"

Gotovo 15 godina nakon raspuštanja najzloglasnijeg logora u BiH, Silosa u Tarčinu kod Sarajeva, u kojem je golgotu prošlo više od 600 srpskih civila, a među njima i starci, žene i deca, Tužilaštvo BiH još je slepo za stravične ratne zločine u ovom logoru.

Umešani u ove zločine, kažu logoraši, danas rade u policijskim strukturama Federacije BiH i BiH, pa su čak i sudije Suda BiH u Odeljenju za ratne zločine, kao što je Davorin Jukić.

Slavko Jovičić >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Slavuj i Radojka Pandurević, logoraši ovog mučilišta, tvrde da im je baš Jukić sudio, i to pod lažnim optužnicama i iznuđenim priznanjima.

Među predmetima koje je procesuirao Davorin Jukić nalazi se i onaj generala Novaka Đukića koji je optužen za navodni masakr na tuzlanskoj kapiji. Jukić je Đukića osudio na 25 godina.

Trenutno, Jukić je predsedavajući Sudskog veća u slučaju protiv Milana Perića, Predraga Terzića i Aleksandra Cerovine koji se terete za ratne zločine na području Kalinovika.

- Danas se ponavlja Jukićevo ratno putešestvije jer ponovo sudi Srbima. S unapred pripremljenom optužnicom izvedu te pred Jukića, bez advokata, a iza njega stoje naoružani vojnici i imali smo samo jedan izbor: da potpišemo ono što on želi - kaže za "Vesti" Jovičić, koji je u Silosu proveo 1.334 dana.

Nikom od oko 600 zatvorenika, koliko je ukupno prošlo kroz logor, nikad nije dokazano da su krivi za ono za šta su optuživani i zverski zlostavljani. A njih 24 su svoje patnje odneli u grob.

U februaru 1996. godine, grupu logoraša iz Silosa su saslušali istražitelji Haškog tribunala.

- Haški istražioci su me saslušavali danima, ali Silos nikada nije došao na dnevni red. Sećanja blede, svedoci umiru, umiru i oni koji su nam činili zlo. Svako saslušanje, sve preživljavate iznova, narušavate zdravlje, prođu meseci dok ponovo ne nađete svoj mir. Zapitate se kome i čemu dajete izjave, kada ti koji su umešani u te zločine sede u policijskim strukturama Federacije i BiH, pravosuđu - kaže Radojka Pandurević.

Logor Silos formiran je 11. maja 1992. godine, a zatvoren istog datuma kada i Aušvic, 27. januara, ali 1996. godine kada je razmenjena poslednja grupa od 44 logoraša.

Švajcarac Mark de Perot, predstavnik MKCK, koji je u novembru 1992. godine posetio logor, rekao je:

- Video sam na stotine logora, ali ništa gore od ovog nisam video.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.