Izvor: Večernje novosti, 05.Nov.2013, 14:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mrki meda bira ručak
MRKI medved iz klisure Mileševke i rođaci koji dolaze na „njegovu teritoriju“ ili prolaze koridorom preko Jadovnika i Zlatara, u svako doba godine mogu da biraju obroke na visu Kašan u selu Milošev Do. U drvenom koritu, u Omaru, čeka ih kukuruz, a na hranilištu orlova - meso uginulih domaćih životinja ili klanični otpaci.Kamere foto-zamki, postavljene na smrčama, beleže dolaske, gošćenje, pa i predahe i dremuckanje gorskog cara od po dva-tri sata ili kako u brlog u čestaku omorika >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << odvlači tele, june ili deo krave sa hranilišta beloglavih supova.- Već nekoliko godina medvedi nisu pričinili štetu u torovima i pčelinjacima meštana, sem što otresu poneku voćku - kaže Vjekoslav Joksimović, najagilniji član Udruženja građana „Jadovnik - oaza netaknute prirode“, koje se prihvatilo da brine o prirodnim retkostima - orlovima, medvedima i drugoj zaštićenoj divljači.Na obodu klisure Mileševke podsećaju na staru mudrost: seljak je dužan na nahrani sve - u kući, oko kuće i u šumi. I zato ovih dana nastoje da se na „meniju“, kako kažu, komšija iz klisure, kojima je ponestalo voća i svega drugog što nalaze u staništu i okolini, nađu pojačani obroci uoči zimskog sna. Češće obilaze Kašan i hranilišta, čitaju „zapise“, a po noćnom zavijanju vukova znaju da je „krupna zverka“ u blizini.Od susreta sa gorskim carem zebu čobani, drvoseče, rabadžije, berači gljiva i lekovitih trava. Poneko, pričaju, naiđe na izmet i tragove na šumskom putu posle kiše ili na otiske šapa na stablu.Još se prepričavaju dogodovštine, od one kako je jedan Pravoševac obeleo za noć, pošto je na Vodenoj poljani, u srcu Zlatara, sreo medveda na prtini. Oba su, kažu, otišli svojim putem, pošto se zabezeknuti gorštak sklonio sa bele staze, a čeljad ga kasnije jedva poznala kod kuće. U drugom slučaju, pre tri godine, drvoseča iz Sopotnice se hvalio da je, kad su se našli oči u oči, kod česme na Jadovniku - upalio motorku?!? Komšije ga danima zadirkivale: a gde nađe motorku i torbu te ih drugi dan donese kući?- Verovatno ljut što nema kukuruza, medved je lane iščupao hranilicu, sa četiri drvena stuba i talpama i bacio je među smrče - kazuje Joksimović. - Jedva su je na staro mesto vratila četvorica ljudi, a sad kukuruz ostavljamo u koritu na zemlji i pokrivamo daskama, koje medved prilikom dolaska lako ukloni.OGRLICA I SATELITNA Jadovniku planiraju da sa timom stručnjaka Biološkog fakulteta, iz Beograda, namame mečku u zamku i uspavaju je, kako bi joj stavili ogrlicu i preko satelita godinu dana pratili njeno kretanje. To bi, tvrde, pomoglo i da se utvrdi brojnost ove vrste u kraju.
Nastavak na Večernje novosti...







