Mosul: Povratak u škole, obrazovanjem protiv ID

Izvor: B92, 06.Feb.2017, 09:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mosul: Povratak u škole, obrazovanjem protiv ID

Mosul -- Dok se škole u istočnom delu Mosula polako otvaraju, deca školskog uzrasta se pripremaju za polaganje testova čiji će rezultati odrediti nivo njihovog znanja.

Škole su, kako se podseća, tokom trogodišnje okupacije Islamske države bile zatvorene. Učenici i nastavnici kažu da će obnova obrazovnog sistema, u razorenom Mosulu, predstavljati ogroman zadatak, ali da je to jedini način da se region oporavi od vladavine Islamske države.

S obzirom na to >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da su škole bile zatvorene tri godine, nastavnici kažu da će mnogi učenici morati ispočetka da uče neke osnovne stvari poput čitanja i pisanja.

Prosvetni radnici naglašavaju da je obrazovanje jedini način da se pobedi indoktrinacija dece, koju su vršili pripadnici Islamske države, navodi "Glas Amerike."

„Obrazovanje je ključno u zaustavljanju širenja ideologije Islamske države. Moraju da se se otvaraju škole u kojima će deca učiti da je ideologija Islamske države pogrešna. Moramo da posvetimo veliku pažnju obrazovanju, jer je propušteno mnogo godina“, smatra nastavnik Ibrahim Ganim.

"Glas Amerike" navodi da brojni đaci još nemaju knjige, mada su neke počele da pristižu. Uoči testiranja učenika koje bi trebalo da počne sredinom februara, predstavnici UNICEF-a kažu da je u istočnom Mosulu otvoreno 30 škola, koje pohađa 16.000 učenika.

Deca kažu da su srećna da posle godina provedenih u kući, jer ponekada nisu smeli da izađu ni na ulicu zbog nasilja islamista, najzad mogu da idu u školu. Ali kako kažu, ono što je mnogo važnije od ubijanja dosade, jeste to što im škola vraća veru u snove.

„Ja želim da postanem lekar, da lečim bolesne ljude“, kaže jedanaestogodišnji Omar.

"Glas Amerike" navodi da je, međutim, rat daleko od završetka i traume proteklih nekoliko godina vidljive su na sve strane, posebno na dečijim izrazima lica.

"Mog oca su ubili islamisti. Nisu nam dozvoljavali da idemo u školu", navodi sedmogodišnji Mohamed.

Navodi se da, dok se iračke snage spremaju da napadnu uporišta Islamske države u zapadnom delu Mosula, sa druge strane reke Tigar, tamošnje stanovništvo ne razmišlja o obrazovanju jer im je trenutno najveća briga kako da prežive.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.