
Izvor: B92, 15.Mar.2013, 09:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mladići nasrnuli na službenika OEBS
Niš -- Mladići s majicama kik-boks kluba nasrnuli su juče u Nišu na službenika misije OEBS u Srbiji tokom javne rasprave o nacrtu Zakona o javnom informisanja.
Kako pišu Južne vesti, zbog tog incidenta intervenisala je i policija.
Prema pisanju tog portala, tokom pauze javne rasprave trojica mladića, kojima je prethodno sugerisano da ne dobacuju tokom diskusije, prišla su službeniku diplomatskog predstavništva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << OEBS u Srbiji i unoseći mu se u lice uputila mu mnogo uvreda.
Ubrzo je u galeriju "Srbija" stigla patrola policije, a za njima i gradonačelnik Niša Zoran Perišić. Posle kraćeg razgovora rasprava o Zakonu je nastavljena.
Mladići koji su izazvali incident nisu prisustvovali javnoj debati od njenog početka, već su se pojavili nešto pre pauze, pišu Južne vesti i dodaju da su oni, prema nepotvrđenim informacijama, u galeriju "Srbija", u kojoj se održavala rasprava, došli na poziv jednog od javnih funkcionera.
Javna rasprava o Zakonu o javnom informisanju završena je nešto pre 16 časova. Niš je posle Novog Sada i Novog Pazara treći grad u kom se raspravljalo o novim zakonskim rešenjima.
Reakcije NUNS-a, NDNV, ANEM-a i LP-a
Na javnu raspravu o zakonu o javnom informisanju osvrnula su se danas i medijska udruženja i asocijacije, koja su saopštila da ta rasprava protiče uz ozbiljnu opstrukciju pojedinih lokalnih javnih preduzeća koja se bave informisanjem.
U zajedničkom saopštenju Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i Lokal pres naveli su da da se, umesto argumentovane rasprave, stvara netolerantna i, na momente, pogromaška atmosfera.
"Takav pristup pojedinih učesnika u raspravi rezultirao je, na skupu u Nišu, neprimerenim verbalnim napadom na jednog od uposlenika Misije OEBS-a u Srbiji", piše u saopštenju.
Kako se navodi, obesmišljavanjem javne rasprave uskraćuje se mogućnost medijskim poslenicima i građanima da se kroz stručnu
razmenu argumenata unapredi Nacrt zakona i otklone pojedini nedostaci i nedoslednosti, što i jeste cilj javnih rasprava.
Medijska udruženja i asocijacije navela su da se izričito protive pretvaranju javne rasprave u populistički intoniran miting i politizovanje pitanja vezanih za reformu medija.
"Mediji na ovaj način postaju predmet međuregionalnih sučeljavanja, a političke snage koje u tim raspravama učestvuju ih koriste kao
neku vrstu alata za dokazivanje teze o uskraćenim pravima određenog regiona", navodi se u saopštenju.
NUNS, NDNV, ANEM i LP apelovali su na medije i političare da prestanu s takvim vidovima zloupotreba i da utiču na stvaranje konstruktivne
atmosfere u kojoj treba da se vodi rasprava o nužnim promenama u medijskom sektoru, kako bi se svim građanima omogućilo objektivno,
istinito i blagovremeno informisanje i što je moguće veći stepen nezavisnosti uređivačke politike.
Incident na debati o javnom informisanju
Izvor: OkRadio.rs, 15.Mar.2013
Mladići sa majicama kik-boks kluba nasrnuli na službenika misije OEBS u Srbiji. Intervenisala policija. Javna rasprava o nacrtu Zakona o javnom informisanja u Nišu umalo nije prekinuta. Tokom pauze trojica mladića, kojima je prethodno sugerisano da ne dobacuju tokom diskusije, prišla su službeniku...